X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Podróż do epoki trochę mniejszych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2016 18:00
– Kiedyś waga i wysokość ciała człowieka dostosowywała się do środowiska, w którym żył – mówił prof. Michał Kopczyński, historyk gospodarki i technologii.
Audio
  • Prof. Michał Kopczyński i prof. Alicja Budnik o zmianach budowy fizycznej człowieka na ziemiach polskich (Wybieram Dwójkę)
Roznosiciele gazet w 1905 r. w Warszawie. Jak widać, różnice wzrostu nieletnich i dorosłych są niewielkie
Roznosiciele gazet w 1905 r. w Warszawie. Jak widać, różnice wzrostu nieletnich i dorosłych są niewielkieFoto: polona/domena publiczna

Na przełomie XIX i XX w. jednym z podstawowych czynników wpływających na budowę fizyczną ciała była niewielka ilość jedzenia. – Organizm jest silnikiem, który dostarcza sobie paliwo w postaci jedzenia, a wydatkuje je np. na zwalczanie chorób. Już samo to mogło powodować, że ludzie byli wtedy słabsi i niżsi – mówił prof. Michał Kopczyński.

Historyk opowiadał w Dwójce m.in. o tym, w jaki sposób na wysokość mieszkańców Krakowa wpłynęła wojna przeżyta w wieku 10 lat, a opóźniona urbanizacja uczyniła warszawiaków wyższymi i szczuplejszymi od ludzi ze wsi. Z kolei antropolog prof. Alicja Budnik zwróciła uwagę na to, że główną przyczyną wzrostu liczby osób otyłych w ostatnich latach nie jest wcale większe spożycie kalorii.

***

Rozmawiał: Kamil Radomski

Goście: uczestnicy konferencji "Budowa fizyczna człowieka na ziemiach polskich wczoraj i dziś": prof. Michał Kopczyński (historyk gospodarki i technologii, Muzeum Historii Polski), prof. Alicja Budnik (Zakład Ekologii Ewolucyjnej Człowieka w Instytucie Antropologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza)

Data emisji: 21.03.2015

Godzina emisji: 16.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak fizyk wynalazł zupę. 150 lat rewolucji w kuchni

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2015 14:00
– XIX wiek był w Anglii czasem klęsk głodu. Na szczęście znaleźli się kulinarni dobroczyńcy ludu – mówiła Maria Barbasiewicz, autorka książki "W kuchni jak na wojnie".
rozwiń zwiń