W Akademii Muzycznej w Katowicach trwa 2. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Mieczysława Weinberga. Jego głównym celem nie jest jednak rywalizacja. - Jestem przeciwnikiem konkursów. Ten konkurs traktuję w dużej mierze jako promocję twórczości Weinberga i jako możliwość zapoznania młodych ludzi z tą bogatą muzyką. Nikt nie wymyślił do tej pory nic lepszego - zdradził w Dwójce Szymon Krzyszowiec.
20:06 PR2 2024_12_03-17-09-43.mp3 Szymon Krzyszowiec i Gidon Kremer m.in. o muzyce Mieczysława Weinberga (Wybieram Dwójkę)
Konkurs obfituje w ciekawą muzykę, ale i ważne wydarzenia towarzyszące. W przeddzień inauguracji odbyła się uroczystość nadania tytułu doctora honoris causa uczelni Gidonowi Kremerowi, który był bohaterem koncertu inaugurującego konkurs.
Konkurs i promocja muzyki
Szymon Krzyszowiec zdradził, że dla komfortu uczestników, którzy mają czuć się jak na koncercie, organizatorzy rezygnują z tego, co można zobaczyć na innych tego typu wydarzeniach. - Robimy wszystko, żeby nasz konkurs nie kojarzył się z zawodami sportowymi. Nawet dzisiaj, kiedy rozpoczynaliśmy pierwszy dzień przesłuchań, miałem poczucie dużej satysfakcji. Jeden z jurorów powiedział: nie macie stołu pokrytego suknem, lampek i ciasteczek na tym stole, jak w większości światowych konkursów - powiedział.
- To nie jest przypadek. Nie mamy tego stołu i sukna, żeby młodzi ludzie, którzy wychodzą zaprezentować swój program czuli się na koncercie. Żeby nie czuli się jak zawodnicy, którzy są oceniani przez jurorów. Tak się dzieje, ale staramy się stwarzać jak najlepsze warunki dla artystów - podkreślił.
Mieczysław Weinberg
Uhonorowany tytułem Doctora Honoris Causa Gidon Kremer - norweski skrzypek i dyrygent miał okazję poznać Mieczysława Weinberga, którego muzykę promuje Międzynarodowy Konkurs. Przyznał jednak, że jego twórczość poznał zdecydowanie za późno. - To był mój błąd. Wydawał mi się wtedy kompozytorem o dość ugruntowanej pozycji. W tamtych czasach pochłonięty byłem raczej wspieraniem młodych twórców. Mimo, że był właściwie na wyciągnięcie ręki, przegapiłem okazję, żeby z nim porozmawiać - zdradził.
Czytaj także:
- Niedocenienie jego twórczości było wielkim błędem. To najprawdopodobniej jeden z najważniejszych kompozytorów XX wieku - ocenił Gidon Kremer.
***
Rozmawiała: Łucja Siedlik
Goście: Gidon Kremer, Szymon Krzyszowiec
Data emisji: 3.12.2024
Godzina emisji: 17.10
Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.
dz/mg