REKLAMA

Juliusz Słowacki "Maria Stuart". Zbrodnie, romanse, walka o władzę [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 21:00
Juliusz Słowacki, zainspirowany wydarzeniami mającymi miejsce na szkockim dworze w XVI wieku, stworzył opowieść pełną intryg, w której głównym motywem bohaterów jest żądza władzy. Zapraszamy na kolejną premierę w Teatrze Polskiego Radia.

Słuchaj i oglądaj:

YouTube Dwójka Polskie Radio


Juliusz Słowacki "Maria Stuart", prod. 2022

adaptacja i reżyseria: Anna Wieczur

realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk i Maciej Kubera

muzyka: Ignacy Zalewski

obsada: Monika Pikuła (Maria Stuart, królowa Szkocji), Piotr Bajtlik (Henryk Darnley, mąż Marii Stuart), Maciej Wyczański (Morton, kanclerz), Waldek Barwiński (Rizzio), Modest Ruciński (Botwel, kochanek Marii), Sławek Grzymkowski (Duglas), Tomasz Drabek (Lindsaj), Krzysztof Szczepaniak (Paź Marii Stuart), Michał Klawiter (Nick, błazen Henryka) i Adam Ferency (Astrolog).


Posłuchaj
89:28 2022_06_26 18_59_53_PR2_Wieczór_ze_słuchowiskiem.mp3 Juliusz Słowacki "Maria Stuart". Zbrodnie, romanse, walka o władzę (Wieczór ze słuchowiskiem/Dwójka)

***

ZOBACZ REPORTAŻ

Dramat historyczny pt. "Maria Stuart" przedstawia krótki wycinek z życia szkockiej królowej Marii I Stuart panującej w XVI wieku. Jej biografia, bogata w intrygi, morderstwa i romanse, była wystarczającą inspiracją do stworzenia sztuki, która fabularnie dorównuje najbardziej wymyślnej fikcji literackiej. Stworzone przez Teatr Polskiego Radia słuchowisko wpisuje się w trwający właśnie Rok Romantyzmu.

14 grudnia 1542 roku Maria I Stuart została wybrana na królową Szkotów. Szkocką koronę odziedziczyła bardzo wcześnie: jej ojciec - Jakub V - zmarł tydzień po jej narodzinach. Władzę w imieniu niemowlęcia sprawował regent - hrabia James Hamilton.


pikula monika barwinski waldemar_6267.jpg
Nagranie słuchowiska "Maria Stuart"

Matka Marii - Maria de Guise - wywiozła córkę do swojej ojczystej Francji. Tam dziewczynka została przeznaczona następcy francuskiego tronu - Franciszkowi. W 1558 roku para się pobrała.

Czytaj także: Przed premierą słuchowiska "Maria Stuart" według Juliusza Słowackiego

Sielanka we Francji nie trwała długo. Franciszek II zmarł dwa lata po ślubie. Maria zdecydowała się na powrót do Szkocji. Szkockim możnowładcom zależało na wydaniu jej za mąż. Tak się stało: królowa poślubiła Henryka Stuarta, hrabiego Darnley.

Katolickiego hrabiego nie zaakceptowali protestanccy szkoccy panowie. Wybuchł otwarty bunt, który udało się stłumić. Nie oznacza to jednak, że na dworze królewskim zapanował pokój. Małżeństwo Marii i Darnleya nie należało do udanych, hrabia okazał się despotą, który traktował swoją żonę jak podwładną i wtrącał się do spraw państwowych.

Wkrótce zniecierpliwiona Maria Stuart odsunęła go od władzy, wskutek czego Darnley dołączył do spisku przeciw monarchini. Na jej oczach został zamordowany jej zaufany doradca, David Rizzio. Sama królowa trafiła do niewoli. Uciekła i z pomocą innego zausznika - hrabiego Bothwella - planowała rozprawić się z buntownikami. To właśnie na tych wydarzeniach opiera się sztuka Słowackiego.


Adam Ferency zapraszał na słuchowisko:

[Facebook Dwójki]

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zaprosiliśmy w niedzielę (26.06).

Czytaj także

Za nami XXI Festiwal "Dwa Teatry". Znamy laureatów!

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 21:20
Słuchowisko "Edyp w Kolonos" Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca oraz spektakl "Król Edyp" Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza zdobyły Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. W konkursie w tym roku rywalizowało 19 realizacji radiowych oraz 12 produkcji telewizyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry". Nagroda przewodniczącego RMN dla twórców spektaklu "Krawiec"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 23:00
W Zamościu odbyła się gala wręczenia nagród 21. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". W konkursie w tym roku rywalizowało 19 realizacji radiowych oraz 12 produkcji telewizyjnych. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wręczył osobistą honorową nagrodę twórcom spektaklu telewizyjnego "Krawiec" Sławomira Mrożka.
rozwiń zwiń