"Władca pierścieni" na ekranach od 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 12:30
20 lat! Tyle czasu minęło, odkąd Frodo Baggins i jego kompania ruszyli w filmową podróż do Mordoru. Z tej okazji w "Muzyce w kadrze" posłuchaliśmy muzyki Howarda Shore'a do kultowej ekranizacji "Trylogii" Tolkiena, której pierwsza część, "Drużyna Pierścienia", weszła na ekrany kin 10 grudnia 2001 roku.
20 lat temu Władca pierścieni wszedł na ekrany kin
20 lat temu "Władca pierścieni" wszedł na ekrany kinFoto: Pixabay.com

W pierwotnym zamyśle Tolkiena "Władca pierścieni" miał być pojedynczym tomem składającym się z sześciu sekcji zwanych księgami; na powieść miały składać się również rozszerzenia. Pierwszy wydawca podjął decyzję o podzieleniu książki na trzy części. Odpowiadał on także za zmieszczenie piątej i szóstej księgi oraz rozszerzeń w jednym tomie zatytułowanym "Powrót króla", co samo w sobie jest odniesieniem do przejęcia tronu Gondoru przez Aragorna. Tolkien twierdził, że preferowanym przez niego tytułem byłaby "Wojna o pierścień", gdyż nie ujawnia ona treści utworu.

A co poza tym znalazło się w audycji?

Oprócz garści nowości (premiera od Stefana Wesołowskiego!) również ważne polonicum: "Love Gets a Room" w reżyserii Rodrigo Cortésa z muzyką Victora Reyesa.

To historia wystawienia komedii Jerzego Jurandota "Miłość szuka mieszkania", do którego doszło w 1941 roku w kinie Femina, na terenie getta warszawskiego. Muzyka Iwo Wesby’ego nie zachowała się, stąd oryginalne teksty piosenek - w angielskim tłumaczeniu - umuzycznił Victor Reyes, który napisał też muzykę ilustracyjną. 

Posłuchaliśmy, jak brzmią w jego ujęciu echa polskiego przedwojennego kabaretu, a także jak radzi sobie z muzyką klezmerską.


Posłuchaj
59:09 2021_12_12 11_30_08_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 "Władca pierścieni" na ekranach od 20 lat (Muzyka w kadrze/Dwójka)

 

***

W co drugą niedzielę o godzinie 11.30 omijamy rafy przebojów, słuchamy, rozmawiamy i umieszczamy muzykę filmową w różnych kontekstach. Rozmawiamy o niej przez pryzmat twórczości kompozytorów znanych i mniej znanych, gatunków, stylów, instrumentów, scen, obrazów. Historia, anegdoty, okoliczności powstania, ale przede wszystkim świetna muzyka, która doskonale czuje się także poza kadrem.

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 12.12.2021

Godzina emisji: 11.30


Czytaj także

Nowa Zelandia. Raj na Ziemi i... kraina Hobbitów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 13:00
W ramach cyklu "Poza utartym szlakiem" trafiliśmy do Nowej Zelandii - kraju najdalej położonego od Polski. To państwo wyspiarskie, powierzchnią zbliżone do naszego, ale mieszka tam zaledwie 5 mln osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Hobbit", czyli początek wielkiej czytelniczej przygody

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 05:48
86 lat temu w brytyjskich księgarniach ukazało się pierwsze wydanie książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Obok trylogii "Władca Pierścieni" tego samego autora to jedna z najsłynniejszych powieści fantasy, dzieło kultowe, które spopularyzowało gatunek i utrwaliło jego czołowe miejsce w kulturze masowej XX i XXI wieku.
rozwiń zwiń