REKLAMA

"Zima w ogniu" i inne ukraińskie akcenty

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 12:49
Wojna w Ukrainie sprawia, że inaczej podchodzi się do spraw bieżących, inaczej słucha się muzyki. Dlatego "Muzyka w kadrze" miała inny niż zazwyczaj charakter...
W audycji pojawi się mniej nowości, więcej za to będzie dawnych ścieżek dźwiękowych
W audycji pojawi się mniej nowości, więcej za to będzie dawnych ścieżek dźwiękowychFoto: Pixel-Shot/Shutterstock

W audycji pojawiło się mniej nowości, więcej za to było dawnych ścieżek dźwiękowych, które dziś, po ataku Rosji na Ukrainę, brzmią zupełnie inaczej niż jeszcze dwa tygodnie temu. Posłuchamy między innymi:

  • muzyki Benjamina Wallfischa z filmu "Gorzkie żniwa" (2017) o Wielkim Głodzie lat 30. XX wieku,
  • ścieżki dźwiękowej, którą skomponował Jasha Klebe do filmu dokumentalnego "Zima w ogniu" (2015) o ukraińskim Majdanie,
  • przypomnimy muzykę do głośnego serialu "Czarnobyl" (2019) autorstwa Hildur Guðnadóttir,
  • nie zabraknie też muzyki z Ukrainy: zabrzmią utwory Antona Beibakova, Svitlany Nianio, a także tradycyjne pieśni z centralnej i wschodniej Ukrainy śpiewane przez zespół folkowy Drewo z Kijowa.

***

"Muzyka w kadrze" to audycja dla wszystkich miłośników muzyki filmowej oraz dla tych, którzy chcą ją poznać.

W co drugą niedzielę o godzinie 11.30 omijamy rafy przebojów, słuchamy, rozmawiamy i umieszczamy muzykę filmową w różnych kontekstach. Rozmawiamy o niej przez pryzmat twórczości kompozytorów znanych i mniej znanych, gatunków, stylów, instrumentów, scen, obrazów. Historia, anegdoty, okoliczności powstania, ale przede wszystkim świetna muzyka, która doskonale czuje się także poza kadrem.


Posłuchaj
59:48 2022_03_06 11_30_01_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 "Zima w ogniu" i inne ukraińskie akcenty (Muzyka w kadrze/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 6.03.2022

Godzina emisji: 11.30

Czytaj także

Fortepian, perkusja i stare Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 15:00
Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której zabrzmią utwory ze ścieżek dźwiękowych takich filmów, jak "Drive My Car", "Batman", "Tess", "Niedźwiadek" i "Another Dawn".
rozwiń zwiń

Czytaj także

85. urodziny Dwójki. Hubert Zemler i muzyka z "Miasteczka Twin Peaks" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 23:15
W ramach obchodów jubileuszu 85-lecia Dwójki Hubert Zemler & The Roadhouse Band zagrali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego koncert z muzyką z serialu "Miasteczko Twin Peaks" w autorskich aranżacjach (projekt TWIN PEAKS CREW). Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

85. urodziny Dwójki. Trio Bastarda gra muzykę filmową [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 18:00
Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 85. urodzin Programu 2 Polskiego Radia był koncert zespołu Trio Bastarda. W Studiu S3 muzycy wykonali najsłynniejsze tematy filmowe polskich kompozytorów w zaskakujących aranżacjach. Koncert transmitowaliśmy we wtorek (1.03) o godz. 17.00. Dostępny jest zapis wideo tego niezapomnianego wydarzenia! 
rozwiń zwiń