Henryk Kuźniak - to on nadał brzmienie wielu polskim filmom

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 12:30
Jego muzykę zna niemalże każdy Polak, ale trzeba przyznać, że nie wszyscy kojarzą nazwisko. Gościem audycji będzie Henryk Kuźniak, kompozytor muzyki filmowej do takich produkcji, jak "Vabank", "Vabank II, czyli riposta", "Seksmisja", "Ga, ga. Chwała bohaterom", "Wieczne pretensje", "Sekret Enigmy" i wielu innych.
Łódź, 31.05.2012. Henryk Kuźniak odsłonił swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Sławy na ul. Piotrkowskiej
Łódź, 31.05.2012. Henryk Kuźniak odsłonił swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Sławy na ul. PiotrkowskiejFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Dziennikarz Mariusz Gradowski tuż po nagraniu wywiadu z bohaterem najbliższego wydania programu stworzył krótki filmik, w którym uchylił rąbka tajemnicy na temat audycji.

- Właśnie wracam z rozmowy, którą nagrałem i którą przedstawię Państwu w najbliższej "Muzyce w kadrze". Z kim rozmawiałem? "Seksmisja", "Vabank", "Vabank II", "Dzięcioł", "Parada oszustów", czyli Henryk Kuźniak - zdradził Mariusz Gradowski.

To właśnie ten kompozytor był bohaterem niedzielnego spotkania. - Wspaniały człowiek, świetny kompozytor, bardzo interesujący rozmówca. Mam nadzieję, że ta rozmowa spodoba się Państwu tak samo, jak mnie się przed sekundą podobała - mówił autor audycji.

Posłuchaj
58:43 2022_06_26 11_30_08_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 Henryk Kuźniak - to on nadał brzmienie wielu polskim filmom (Muzyka w kadrze/Dwójka)

 

Henryk Kuźniak urodził się 17 marca 1936 r. w Czeladzi. Jest kompozytorem, muzykologiem i pedagogiem. Ukończył muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim w 1959 r. W 1968 r. otrzymał stypendium rządu francuskiego na odbycie stażu w studiu muzyki eksperymentalnej u Pierre'a Schaeffera. Tam właśnie rozpoczęła się jego przygoda z muzyką filmową. W Paryżu także zrealizował film eksperymentalny "Wariacje obrazu i dźwięku" służący do przeprowadzenia testu na percepcję audiowizualną.

Komponuje przede wszystkim muzykę telewizyjną i filmową. Jest autorem ponad 150 kompozycji do filmów fabularnych i krótkometrażowych, takich jak: "Vabank", "Vabank II, czyli riposta", "Seksmisja", "Ga, ga. Chwała bohaterom", "Wieczne pretensje", "Sekret Enigmy", "Nad rzeką, której nie ma", "Kobieta z prowincji", a także do seriali telewizyjnych, m.in. "Na kłopoty… Bednarski".

Wykładowca, laureat wielu nagród

W latach 1959-79 pracował w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Łodzi. Od kilkudziesięciu lat jest wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, profesorem Wydziału Reżyserii Filmowej. Wykładał również w Europejskiej Akademii Filmowej w Strasburgu oraz na Uniwersytecie Leonarda da Vinci w Paryżu.

Jest laureatem m.in. nagród Festiwalu Filmowego w Holandii, Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Krakowie oraz Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku.

Zobacz zapowiedź:

(Polskie Radio Dwójka)

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 26.06.2022

Godzina emisji: 11.30

reklama

Czytaj także

Zbigniew Preisner: drzwi do kariery na zachodzie otworzył przed nami "Krótki film o zabijaniu"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024 05:35
20 maja 1955 roku w Bielsku-Białej urodził się Zbigniew Preisner, kompozytor muzyki filmowej oraz teatralnej. Współpracował z Krzysztofem Kieślowskim, dla którego stworzył muzykę do większości filmów, m.in. do "Podwójnego życia Weroniki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Małecki: teatr ma na mnie olbrzymi wpływ [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 12:40
- Napisałem sporo w życiu, ale sporo rzeczy niepotrzebnych, nie wszystko lubię, ale "Pchłę Szachrajkę" - bardzo - mówił w audycji Cafe "Muza" kompozytor i pianista Maciej Małecki. Zapraszamy do słuchania i oglądania!
rozwiń zwiń