X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Kubary - zapomniany badacz życia Papuasów

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 14:00
Powstaniec styczniowy, podróżnik, etnograf, badacz Oceanii. Życie Jana Kubarego nie należało do najłatwiejszych, ale jego dorobek naukowy jest do dziś wysoko ceniony przez specjalistów.
Audio
  • Polski "skończony oryginał" podgląda życie Papuasów. Prof. Aleksander Posernt Zieliński opowiada o osiągnięciach naukowych Jana Kubarego (Dwójka/Atlas polskich podróżników)
Jan Kubary podczas swojej pierwszej podróży
Jan Kubary podczas swojej pierwszej podróżyFoto: Wikimedia/CC

W "Atlasie polskich podróżników" rozmawialiśmy o losach i osiągnięciach Jana Kubarego (1846-1896), który wyruszył do Oceanii, by zbierać eksponaty dla Muzeum Historii Naturalnej. Początki były bardzo trudne - Kubary nie posiadał odpowiedniego wykształcenia ani doświadczenia. Spędził jednak wśród Papuasów prawie 28 lat. Był pierwszym białym człowiekiem na wielu wyspach Oceanii. Zebrane przez niego przedmioty znalazły się wielu muzeach europejskich. Ponadto szczegółowo opracował wszystkie najważniejsze archipelagi Oceanu Spokojnego.
Pisano o nim, że  był "skończonym oryginałem”, dziś jego dorobek naukowy wzbudza szacunek, choć jego postać jest zapomniana.
Prof. Aleksander Posernt Zieliński, etnolog, etnograf kultury, wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, powiedział, że gdy patrzy się na to, co ten, w gruncie rzeczy nieznany badacz zrobił, to można śmiało powiedzieć, że był on fenomenem, ale "fenomenem tragicznym”.
- Jego życie nie powiodło się z punktu widzenia jego osobistych planów. Przez lata zmagał się z kłopotami najróżniejszego typu i finansowymi, i politycznymi, i bytowymi. Po śmierci zapomniano o nim. Jego materiały nigdy nie ukazały się w jakichś zwartych dziełach, tak aby jego nazwisko mogło zostać właściwie docenione – podkreślił.
W Dwójce oceniał, że efekty jego badań są "całkowicie unikatowe” i "pierwszorzędnej wagi”.
- Przez długie lata koncentrował się przede wszystkim na zbieraniu eksponatów etnograficznych, był jednym z pierwszych, profesjonalnych, nie tylko polskich, ale światowych zbieraczy. To była specjalna kategoria ludzi, którzy tylko temu się poświęcali – tłumaczył prof. Aleksander Posern-Zieliński.
W pierwszej części swojego życia zawodowego niewiele pisał, bardziej opisywał eksponaty, przesyłał raporty dla muzeów. Jego teksty ukazywały się też w polskich popularnonaukowych pismach.
- Już samo zebranie publikowanych w języku polskim materiałów byłoby interesujące, gdyż wyszłaby z tego przynajmniej jedna książka – podkreślał naukowiec.
Audycję prowadzili Bartosz Panek i Kuba Borysiak.
pp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Afryce Wschodniej jest coś, z czego Polacy powinni być dumni

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 19:00
- Powoli odchodzące pokolenie Ady Wińczy zapisało się złotymi zgłoskami w historii Czarnego Lądu - podkreślał Grzegorz Kępski, organizator wypraw podróżniczych do Kenii, w audycji poświęconej słynnej znawczyni kultury i świata zwierząt Afryki Wschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polka w puszczach Parany

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 18:00
Bohaterką audycji z cyklu "Atlas polskich podróżników" była Michalina Isaakowa, podróżniczka, pisarka i entomolog-amator, autorka wydanej w 1936 roku książki "Polka w puszczach Parany".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak, którego znają jakuckie dzieci

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 12:00
To Edward Piekarski - od 1888 roku zesłaniec, badacz Syberii i lingwista. Rozmawialiśmy o nim w "Atlasie polskich podróżników".
rozwiń zwiń