Polak, którego znają jakuckie dzieci

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 12:00
To Edward Piekarski - od 1888 roku zesłaniec, badacz Syberii i lingwista. Rozmawialiśmy o nim w "Atlasie polskich podróżników".
Audio
  • O Edwardzie Piekarskim opowiadają Michał Książek i prof. Ewa Nowicka-Rusek (Atlas polskich podróżników/Dwójka)
Trubka Udacznaja, Jakucja
Trubka Udacznaja, JakucjaFoto: Stepanovas (Stapanov Alexander), lic. CC (wikipedia)

Jego największym dziełem był "Słownik Jakuckiego Języka". Napisał także "Wypisy z narodowej literatury Jakutów". Słownik zaczął pisać z nudów, żeby nie oszaleć na wygnaniu. Dziś jego nazwisko jest lepiej rozpoznawalne w Jakucji niż w Polsce. W Jakucku znajduje się pomnik Piekarskiego, którego próżno szukać w Polsce.

Gośćmi Bartosza Pana i Kuby Borysiaka w audycji "Atlas polskich podróżników" byli Michał Książek, autor książki "Jakuck", oraz prof. Ewa Nowicka-Rusek.

mc/mm

Czytaj także

Australijska gorączka złota oczami Seweryna Korzelińskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 17:00
- Korzeliński pojechał do Australii mając 51 lat. Jak na tamte czasy, był starcem. Nie nadawał się do pracy na polach złotonośnych. Zajął się więc wywożeniem ziemi do płukania złota, a potem drobnym handlem - tak o polskim podróżniku, który w 1851 roku przybył do Australii, opowiadał prof. Wiesław Olszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Afryce Wschodniej jest coś, z czego Polacy powinni być dumni

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 19:00
- Powoli odchodzące pokolenie Ady Wińczy zapisało się złotymi zgłoskami w historii Czarnego Lądu - podkreślał Grzegorz Kępski, organizator wypraw podróżniczych do Kenii, w audycji poświęconej słynnej znawczyni kultury i świata zwierząt Afryki Wschodniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co zobaczyli polscy polarnicy

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 18:12
W kolejnym odcinku "Atlasu polskich podróżników” opowiemy o polskich badaczach dalekiej Północy Henryku Arctowskim, Antonim Dobrowolskim, Aleksandrze Kosibie i Alfredzie Jahnie. Spotkamy się też z Iloną Wiśniewską, autorką książki "Białe. Zimna wyspa Spitsbergen".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bieszczady dziś. "Prawdziwy sezam pełen skarbów natury"?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 18:00
Opiewano je w literaturze, muzyce czy malarstwie. Ich dziewicze zakątki do dziś fascynują turystów. Jak w ciągu ostatnich dziesięcioleci zmieniały się Bieszczady, o których pisali m.in. Mieczysław Orłowicz i Antoni Ossendowski?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Halina Korolec Bujakowska, czyli z Druskiennik do Szanghaju

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 14:00
W połowie lat 30. XX wieku Bujakowscy podróżowali motocyklem z Druskiennik przez kraje Europy, Turcję, Syrię, Irak, Persję, Indie, Birmę, Indochiny do Szanghaju w Chinach. O tej niezwykłej wyprawie - a także o nowej, która będzie wiodła śladami Bujakowskich - opowiadaliśmy w Dwójce.
rozwiń zwiń