X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 14:09
W "Poranku Dwójki" o tym specjalnym dniu poświęconym pamięci ofiar Holokaustu porozmawiamy z Agnieszką Witkowską-Krych - antropolog kultury, hebraistką, socjologiem, pracownikiem Instytutu Pileckiego.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/diy13

27. stycznia jest Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dokładna liczba zamordowanych jest trudna do oszacowania z powodu regularnego niszczenia archiwów i zacierania śladów przez władze III Rzeszy. Niemniej, podczas II wojny światowej życie w okrutny sposób straciło ponad 6 milionów europejskich Żydów. Jedną trzecią tych ofiar stanowiły dzieci.

Na rozmowę z Agnieszką Witkowską-Krych zapraszamy o godz. 8.30 (transmisja  wideo).


Mimo upływu czasu pamięć o okrucieństwie oraz o ofiarach jest cały czas silna. Między innymi dzięki takim osobom jak prof. Aleksander B. Skotnicki. Profesor medycyny, hematolog, transplantolog, były kierownik Katedry Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, twórca i długoletni ordynator Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności, następca profesora Juliana Aleksandrowicza. Społecznik, badacz losów Żydów uratowanych z Holokaustu i ich wielki przyjaciel.

Aleksander B. Skotnicki w książce "Arka. Opowieść o życiu i przetrwaniu...." w rozmowie z dwójką dziennikarzy opowiada o swojej codziennej walce o życie pacjentów z białaczką i o przeszczepach szpiku, które pozwalają okiełznać chorobę. Druga jego pasja i obszar niestrudzonej aktywności to przywracanie powszechnej pamięci niewiarygodnych losów podopiecznych Oskara Schindlera, ocalonych przez niego z Holokaustu. Na rozmowę z prof. Aleksandrem B. Skotnickim zapraszamy na godz. 9.30 (transmisja wideo).

W audycji połączymy się też z naszym korespondentem w Rzymie. Piotr Kowalczuk opowie o m.in. o włoskich Żydach - ofiarach Holokaustu, o różnicach w sytuacji Żydów polskich i włoskich w czasie wojny. Przedstawi również sylwetkę Gino Bartaliego - dwukrotnego zwycięzcy Tour de France (w 1938 i 1948 roku), który ratował Żydów. Porozmawiamy również o postaci Jana Karskiego - silnie obecnego we włoskiej kulturze.

W audycji dużo miejsca poświęcimy 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz - Birkenau. Oddamy głos byłym więźniom głos - usłyszymy wstrząsające wspomnienia ludzi, którzy cudem przeżyli okrucieństwo obozów koncentracyjnych. Opowiemy również o planach obchodów uroczystości w Oświęcimiu - o wyjątkowej zmianie w protokole. Zmianie, która ma uhonorować ofiary obozu.

Ponadto w Poranku Dwójki:

  • zaproszenie na Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch XVII,
  • w cyklu Tajniki Muzyki Krzysztof Herdzin oprowadzi Państwa po świecie aranżacji,
  • wiersze poetów, którzy związani byli z Polskim Radiem w ciągu 95-ciu lat jego istnienia.

Zapraszamy również do udziału w konkursach: "Do 3 razy sztuka" oraz "Płyta tygodnia".

***

Na "Poranek Dwójki" w poniedziałek (27.01) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Film "Mistrz". Piotr Głowacki: sport zawieszał prawa obozu

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 18:00
- W obozach powstał przemysł sportowy. W dzień wolny od pracy były organizowane gry, które miały przynosić rozrywkę esesmanom, ale też przez samych więźniów były traktowane jako chwila normalności, w której nagle zaczynały działać prawa sportu i mógł stanąć naprzeciwko siebie Polak-więzień i esesman - opowiadał odtwórca głównej roli w filmie o legendarnym pięściarzu Tadeuszu Pietrzykowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hanna Radziejowska: życiorys Pileckiego prowokuje do stawiania pytań

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 19:36
- Jego niezwykła osobowość inspiruje do przemyślenia własnego życia. Jest to też bardzo uniwersalna postać, która prowokuje do zadania sobie pytania, czy reaguję na zło - mówiła w Dwójce szefowa berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naczelny Rabin Polski: Nigdy nie dowiemy się, gdzie był Bóg w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 05:55
- Dlaczego Bóg milczał w czasie wojny, czy on milczał w czasie wojny? Nie znam odpowiedzi, po prostu żyję z wielkim znakiem zapytania. Ale to nie znaczy, że wierzę mniej. Ja wierzę, być może, nawet bardziej, razem z tym znakiem zapytania - podkreślił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich. 
rozwiń zwiń