Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 14:09
W "Poranku Dwójki" o tym specjalnym dniu poświęconym pamięci ofiar Holokaustu porozmawiamy z Agnieszką Witkowską-Krych - antropolog kultury, hebraistką, socjologiem, pracownikiem Instytutu Pileckiego.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/diy13

27. stycznia jest Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dokładna liczba zamordowanych jest trudna do oszacowania z powodu regularnego niszczenia archiwów i zacierania śladów przez władze III Rzeszy. Niemniej, podczas II wojny światowej życie w okrutny sposób straciło ponad 6 milionów europejskich Żydów. Jedną trzecią tych ofiar stanowiły dzieci.

Na rozmowę z Agnieszką Witkowską-Krych zapraszamy o godz. 8.30 (transmisja  wideo).


Mimo upływu czasu pamięć o okrucieństwie oraz o ofiarach jest cały czas silna. Między innymi dzięki takim osobom jak prof. Aleksander B. Skotnicki. Profesor medycyny, hematolog, transplantolog, były kierownik Katedry Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, twórca i długoletni ordynator Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności, następca profesora Juliana Aleksandrowicza. Społecznik, badacz losów Żydów uratowanych z Holokaustu i ich wielki przyjaciel.

Aleksander B. Skotnicki w książce "Arka. Opowieść o życiu i przetrwaniu...." w rozmowie z dwójką dziennikarzy opowiada o swojej codziennej walce o życie pacjentów z białaczką i o przeszczepach szpiku, które pozwalają okiełznać chorobę. Druga jego pasja i obszar niestrudzonej aktywności to przywracanie powszechnej pamięci niewiarygodnych losów podopiecznych Oskara Schindlera, ocalonych przez niego z Holokaustu. Na rozmowę z prof. Aleksandrem B. Skotnickim zapraszamy na godz. 9.30 (transmisja wideo).

W audycji połączymy się też z naszym korespondentem w Rzymie. Piotr Kowalczuk opowie o m.in. o włoskich Żydach - ofiarach Holokaustu, o różnicach w sytuacji Żydów polskich i włoskich w czasie wojny. Przedstawi również sylwetkę Gino Bartaliego - dwukrotnego zwycięzcy Tour de France (w 1938 i 1948 roku), który ratował Żydów. Porozmawiamy również o postaci Jana Karskiego - silnie obecnego we włoskiej kulturze.

W audycji dużo miejsca poświęcimy 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz - Birkenau. Oddamy głos byłym więźniom głos - usłyszymy wstrząsające wspomnienia ludzi, którzy cudem przeżyli okrucieństwo obozów koncentracyjnych. Opowiemy również o planach obchodów uroczystości w Oświęcimiu - o wyjątkowej zmianie w protokole. Zmianie, która ma uhonorować ofiary obozu.

Ponadto w Poranku Dwójki:

  • zaproszenie na Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch XVII,
  • w cyklu Tajniki Muzyki Krzysztof Herdzin oprowadzi Państwa po świecie aranżacji,
  • wiersze poetów, którzy związani byli z Polskim Radiem w ciągu 95-ciu lat jego istnienia.

Zapraszamy również do udziału w konkursach: "Do 3 razy sztuka" oraz "Płyta tygodnia".

***

Na "Poranek Dwójki" w poniedziałek (27.01) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

am

Czytaj także

Film "Mistrz". Piotr Głowacki: sport zawieszał prawa obozu

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 18:00
- W obozach powstał przemysł sportowy. W dzień wolny od pracy były organizowane gry, które miały przynosić rozrywkę esesmanom, ale też przez samych więźniów były traktowane jako chwila normalności, w której nagle zaczynały działać prawa sportu i mógł stanąć naprzeciwko siebie Polak-więzień i esesman - opowiadał odtwórca głównej roli w filmie o legendarnym pięściarzu Tadeuszu Pietrzykowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hanna Radziejowska: życiorys Pileckiego prowokuje do stawiania pytań

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 19:36
- Jego niezwykła osobowość inspiruje do przemyślenia własnego życia. Jest to też bardzo uniwersalna postać, która prowokuje do zadania sobie pytania, czy reaguję na zło - mówiła w Dwójce szefowa berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naczelny Rabin Polski: Nigdy nie dowiemy się, gdzie był Bóg w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 05:55
- Dlaczego Bóg milczał w czasie wojny, czy on milczał w czasie wojny? Nie znam odpowiedzi, po prostu żyję z wielkim znakiem zapytania. Ale to nie znaczy, że wierzę mniej. Ja wierzę, być może, nawet bardziej, razem z tym znakiem zapytania - podkreślił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich. 
rozwiń zwiń