"Masz to po mnie". Czas na redefinicję relacji matka-córka?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2025 17:54
- Piszę o dziewczynach z mojego pokolenia, czyli kobietach około czterdziestoletnich. Ich matki rodziły się w latach 50. i 60. XX wieku, a ich babki tuż przed wojną, czyli ich prababki były chłopkami - mówiła w Dwójce Marta Szarejko, autorka książki "Masz to po mnie. Jakie przekonania dostałyśmy od naszych matek i babek?".
Marta Szarejko rozmawia z psychoterapeutkami i socjolożkami o tym, co nam powiedziały albo co przemilczały nasze matki i babki w kwestiach miłości, seksu, rodziny, dzieci, jedzenia, pracy, religii czy pieniędzy
Marta Szarejko rozmawia z psychoterapeutkami i socjolożkami o tym, co nam powiedziały albo co przemilczały nasze matki i babki w kwestiach miłości, seksu, rodziny, dzieci, jedzenia, pracy, religii czy pieniędzyFoto: Krakenimages.com/Shutterstock

Marta Szarejko to dziennikarka i reportażystka. Jej najnowsza książka zatytułowana jest "Masz to po mnie. Jakie przekonania dostałyśmy od naszych matek i babek?".

Posłuchaj
13:02 Wybieram Dwójkę szarejko 25.02.2025.mp3 Rozmowa z Martą Szarejko, autorką książki "Masz to po mnie. Jakie przekonania dostałyśmy od naszych matek i babek?" (Wybieram Dwójkę) 

Psychoterapeutki i socjolożki przewodniczkami po kobiecym świecie

"Czasem problemy w związku to zaskakujące sprawy wynikające z przekazów międzypokoleniowych. Zdarza się, że analizuję historię rodziny kobiety, która nie może wejść w związek. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, co by ją do bycia w relacji zbliżało, ale w każdej z nich dzieje się coś takiego, że jednak nie wychodzi. Sprawdzam to i okazuje się, że dziewczyna ma bardzo silną lojalność wobec kobiet w swojej rodzinie. Zaczyna się od prababci, która straciła męża na wojnie i potem wychowywała dzieci sama, z nikim się nie związała. Babka szybko została wdową, a matka się rozwiodła. I ta dziewczyna się z nimi solidaryzuje. Patrząc na wszystkich swoich partnerów przez okulary założone przez poprzednie pokolenia, zrobi wszystko, żeby zrujnować swoje związki" - cytuje autorka seksuolożkę, z którą robiła wywiad o terapii par.

Zmiana akcentów w relacjach rodzinnych

Na końcu książki Marty Szarejko znajduje się natomiast rozmowa z psychoterapeutką, która zajmuje się dziećmi i młodzieżą. Zaproponowała ona rewolucyjny pomysł redefinicji relacji matka-córka.

- Uważa, że ci psychoterapeuci, którzy uważali, że ta relacja jest niezwykle wyjątkowa, zrobili trochę krzywdę tej relacji. To znaczy nałożyli zbyt dużą odpowiedzialność na matki, które muszą teraz zarządzać właściwie wszystkim w życiu dziecka, co jest niekorzystne zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Proponuje ona, żeby rozłożyć tę odpowiedzialność, wagę tej relacji, na relacje rodzicielskie, a nie tylko na relacje matka-córka - tłumaczyła Marta Szarejko.

Książka "Masz to po mnie. Jakie przekonania dostałyśmy od naszych matek i babek?" ukaże się w środę 26 lutego.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie:  Jakub Kukla

Gość: Marta Szarejko (dziennikarka i reportażystka, autorka książki "Masz to po mnie. Jakie przekonania dostałyśmy od naszych matek i babek?")

Data emisji: 25.02.2025

Godz. emisji: 16.30

pg

Czytaj także

"Zaduch". Portret rozdartej duszy "słoików"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 15:00
- Dyskusja o "słoikach" opierała się na dwóch skrajnościach: dumie i wstydzie, ja kompletnie tego nie rozumiałam - mówiła w Dwójce Marta Szarejko, autorka zbioru reportaży o ludziach, którzy przenieśli się z prowincji do Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Dauksza: własna bezsilność pozwoliła mi rozpoznać bezsilność w innych

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2025 23:00
- Wyraziście pamiętam doświadczenie pandemii. Właśnie wtedy pierwszy raz skonfrontowałam się z tym, przed czym uciekałam całe życie, z bezsilnością. Ona zawsze wydawała mi się żywiołem, obezwładniającym i nie do pokonania. Nagle niemal wszyscy podlegali tej presji i nie było jeszcze wówczas wiadomo, co dalej... - mówiła w Dwójce Agnieszka Dauksza, autorka książki "Ludzie nieznaczni. Taktyki przetrwania".
rozwiń zwiń