Teozofka, buddystka, współpracowniczka Mahatmy Gandhiego. Kim była Wanda Dynowska?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2025 18:20
Polka, filozofka, teozofka i hinduistka. Znała największych politycznych i duchowych liderów XX wieku: Piłsudskiego, Gandhiego, Dalajlamę i Wojtyłę. Swoje miejsce na Ziemi znalazła w osadzie tybetańskiej w południowych Indiach. Kim była Wanda Dynowska?
Filozofka, pisarka, tłumaczka, działaczka społeczna - Wanda Dynowska Umadevi, jest bohaterką książki napisanej przez dr hab. Izabelę Trzcińską z AGH i dr hab. Agatę Świerzowską z Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji Wydziału Filozoficznego UJ. Na zdjęciu portret bohaterki z okładki książki.
Filozofka, pisarka, tłumaczka, działaczka społeczna - Wanda Dynowska Umadevi, jest bohaterką książki napisanej przez dr hab. Izabelę Trzcińską z AGH i dr hab. Agatę Świerzowską z Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji Wydziału Filozoficznego UJ. Na zdjęciu portret bohaterki z okładki książki.Foto: mat.pras.

Jej przydomek - Umadevi - oznacza Świetlistą Duszę. Do Indii przybyła w 1935 roku. W czasie II wojny światowej opiekowała się polskimi dziećmi uchodźczymi, które trafiły do tego kraju. To dla nich stworzyła zespół pieśni i tańca, który koncertował w wielu zakątkach Azji, pokazując polską kulturę, a głównie oberki i mazurki. 


Posłuchaj
19:42 W2 2025_03_18-17-09-52.mp3 Teozofka, buddystka, współpracowniczka Mahatmy Gandhiego. Kim była Wanda Dynowska? (Wybieram Dwójkę)

 

Opiekunka dzieci uchodźców tybetańskich w Indiach

W latach 1960- 1970 Wanda Dynowska wspierała dzieci uchodźców tybetańskich. Tybetańczycy z ogromną życzliwością i ogromnym ciepłem wspominają ten etap życia Wandy Dynowskiej. - Pamiętamy ją pod imieniem Umadevi. Stworzyła grupę tybetańskich dzieci, którymi się opiekowała i którym pomagała zapewnić wykształcenie. Wybudowaliśmy tradycyjną stupę ku jej pamięci - wspominali mieszkańcy Bajlakopi w jednej z archiwalnych rozmów w Polskim Radiu. - Zawsze chodziła w indyjskim sari, niczym nie odróżniała się od nas, tutejszych. Była jedną z nas - dodawali. 

Życie jak scenariusz filmu

Wanda Dynowska Umadevi połączyła w swym życiorysie liczne wątki. Pochodziła ze stosunkowo zamożnej rodziny ziemiańskiej osiadłej na ziemiach Inflant Polskich. Została wychowana przez samodzielne kobiety, a studia rozpoczęła wbrew woli ojca. Jej życie uczuciowe stanowi gotowy scenariusz filmowy. Uważano ją za gorliwą (a nawet nadgorliwą) patriotkę.

"Jasną jest droga przede mną. Życie i dzieło Wandy Dynowskiej Umadevi" 

Od początku były jej bliskie alternatywne formy duchowości, początkowo poświęciła się organizacji Polskiego Towarzystwa Teozoficznego, współpracowała z Józefem Piłsudskim. Historię i sylwetkę tej niezwykłej postaci na kartach książki "Jasną jest droga przede mną. Życie i dzieło Wandy Dynowskiej Umadevi" uwieczniły Izabela Trzcińska, Agata Świerzowska. 

***

Rozmowa: Justyna Nowicka

Goście:  Izabela Trzcińska, Agata Świerzowska (autorki książki "Jasną jest droga przede mną. Życie i dzieło Wandy Dynowskiej Umadevi")

Data emisji: 18.03.2025

Godzina emisji: 17.10

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

mat.prom./zch 


Czytaj także

Krystyna Kofta i książka "Przesądy. Mój osobisty abecedariusz". Jakie gusła znamy?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2025 18:08
Przesądy to ludowe mądrości, które często są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Choć wydaje się, że w dzisiejszych czasach nie mają już takiej siły oddziaływania, to jednak większość z nas zna jakiś przykład przesądu. To właśnie temu fenomenowi poświęcona jest książka Krystyny Kofty - "Przesądy. Mój osobisty abecedariusz".
rozwiń zwiń
Czytaj także

80 lat temu powstała legendarna kawiarnia Café Fogg

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2025 19:45
Na początku marca minęła 80. rocznica powołania do życia Café Fogg przez piosenkarza Mieczysława Fogga. Pierwszy swój występ w powojennej stolicy artysta rozpoczął od "Piosenki o mojej Warszawie", napisanej w ostatnich dniach powstania warszawskiego przez Alberta Harrisa. O niezwykłej kawiarni, która istniała w zniszczonym mieście niewiele ponad rok, opowiadał prawnuk Mieczysława Fogga – Michał Fogg.
rozwiń zwiń
Czytaj także

45. Przegląd Piosenki Aktorskiej. "Staramy się komentować rzeczywistość na bieżąco"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2025 16:53
We Wrocławiu niebawem rozpocznie się 45. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Dyrektor artystyczny wydarzenia - Cezary Studniak, opowiedział w Dwójce o szczegółach tegorocznej edycji. - Nasz festiwal zawsze stara się dotykać rzeczy istotnych i komentować na bieżąco naszą rzeczywistość. Ona jednak przestała być normalna już dawno temu. Pytanie brzmi co jest teraz szaleństwem, a co jest normalne - powiedział.
rozwiń zwiń