Szczecin Classic - festiwal o konstrukcji przypominającej drzewo

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2025 11:51
- Jak poruszałam się po różnych przestrzeniach tego festiwalu, to myślałam o koncepcji drzewa, gdzie najważniejszym pniem są koncerty, ale cała impreza ciągle rozrasta się w różnych kierunkach. Wypuszcza kolejne gałęzie, ale również świeżutkie, zieloniutkie listeczki - mówiła w "Poranku Dwójki" po powrocie ze Szczecin Classic nasza dziennikarka muzyczna Ewa Szczecińska.
Próba Baltic Neopolis Orchestra z Adamem  Bałdychem do koncertu finałowego festiwalu Szczecin Classic
Próba Baltic Neopolis Orchestra z Adamem Bałdychem do koncertu finałowego festiwalu Szczecin ClassicFoto: Ewa Szczecińska/PR2

"7 cudów' - pod takim hasłem odbył się tegoroczny festiwal muzyki klasycznej w Szczecinie (27.04-3.05). Siedem faz księżyca, siedem boskich dni stworzenia, siedem grzechów głównych, siedem życzeń - siedem cudów, nie świata, a 7. edycji Szczecin Classic - zapowiadali organizatorzy.

Posłuchaj całej rozmowy na podcasty.polskieradio.pl <<<

Dwójka na Szczecin Classic

Patronem medialnym wydarzenia była radiowa Dwójka. Ewa Szczecińska z Redakcji Muzycznej, która była na miejscu, wróciła ze Szczecina bardzo podbudowana.

Czytaj także:

- W każdym mieście prawdopodobnie jest taka osoba, która ma charyzmę, energię, pomysły, potrafi współpracować. Bez kogoś takiego nie odbywają się imprezy jak ta, na której byłam. W Szczecinie jest to Emilia Goch Salvador - altowiolistka, która 17 lat temu założyła Baltic Neopolis Orchestra - wyznała dziennikarka.

Ten zespół smyczkowy prowadzony jest, na wzór orkiestr dawnych, nie przez dyrygentów, a przez muzyków wykonawców. - Przy czym w Baltic Neopolis Orchestra muzycy grają na współczesnych instrumentach i wykonują repertuar bardziej XIX i XX-wieczny, powiedzmy jeszcze XVIII-wieczny - tłumaczyła Ewa Szczecińska.

Festiwal, który przenika do miasta 

Szczecin Classic to nie tylko koncerty, ale również warsztaty z wybitnymi pedagogami i praktykującymi muzykami smyczkowymi: skrzypkami, altowiolistami, wiolonczelistami i kontrabasistami. W tym roku w ramach festiwalu po pierwszy odbywały się też kursy kompozytorskie.

Spotkanie lutnika Mylosa Seydy z altowiolistka, Natalią Godlewską i praca nad ustawieniem jej altówki na oczach wszystkich kursantów Spotkanie lutnika Mylosa Seydy z altowiolistką Natalią Godlewską i praca nad ustawieniem jej altówki na oczach wszystkich kursantów

- Poszczególne wydarzenia odbywają się w wielu różnych przestrzeniach Szczecina, a sam festiwal zaspokaja, jak się zorientowałam, potężny głód muzyki klasycznej wśród tamtejszej publiczności - podkreślała dziennikarka Dwójki.

Koncert finałowy z udziałem Orkiestra Szczecin Classic, Baltic Neopolis Orchestra oraz skrzypków Adama Bałdycha i Henninga Kraggeruda odbył się 3 maja w Filharmonii Szczecińskiej.


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Jakub Jamrozek

Gość: Ewa Szczecińska (dziennikarka radiowej Dwójki)

Data emisji: 28.04.2025

Godz. emisji: 8.10

pg/am/k

Czytaj także

Ewa Szczecińska: musiałam przekroczyć zamknięty krąg odbiorców muzyki współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 12:20
- Gdy jako młoda dziewczyna, jeszcze studentka muzykologii, trafiłam w latach 90. do Dwójki, zdawałam sobie sprawę, że jeżeli muzyka nowa, wtedy jeszcze awangardowa, współczesna będzie krążyła w tak małym obiegu, to w demokratycznym społeczeństwie nie ma szansy. Trzeba więc dotrzeć do nowych słuchaczy - mówiła w "Poranku Dwójki" Ewa Szczecińska z Redakcji Muzycznej PR2, laureatka Nagrody Honorowej Związku Kompozytorów Polskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radykalna Orkiestra Patriotyczna, czyli spotkanie ponad podziałami

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2024 16:00
W środku pandemii, w 2021 roku, w studiu Polskiego Radia spotkała się grupa muzyków z różnych stron Polski i różnych scen, by razem muzykować pod hasłem Radykalnej Orkiestry Patriotycznej ("Radical Patriotic Arkestra") .
rozwiń zwiń