Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. Hamlet, duchy i teatr przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2025 17:40
Dziewięć premier, siedemnaście spektakli, trzy konkursy i dziesiątki wydarzeń towarzyszących - tegoroczny Festiwal Szekspirowski w Gdańsku zapowiada się imponująco. Jego hasło przewodnie, zaczerpnięte z "Hamleta" - "Słowa, słowa, słowa" - brzmi dziś jak diagnoza naszych czasów. W świecie przeładowanym komunikatami organizatorzy zachęcają, by na nowo przyjrzeć się słowom, ich sile i znaczeniu.
Festiwal Szekspirowski to nie tylko pokazy spektakli, ale też przestrzeń rywalizacji i wsparcia dla nowych twórców. N.z. spektakl Shakespeare Flamenco
Festiwal Szekspirowski to nie tylko pokazy spektakli, ale też przestrzeń rywalizacji i wsparcia dla nowych twórców. N.z. spektakl "Shakespeare Flamenco"Foto: PAP/Adam Warżawa

Posłuchaj audycji na podcasty.polskieradio.pl >>>

Hasło tegorocznej edycji - "Słowa, słowa, słowa" - to nie tylko cytat z "Hamleta", ale i celna odpowiedź na bolączki współczesności. W dramacie Szekspira wypowiada je bohater pogrążony w rozpaczy, otoczony hipokryzją, pustosłowiem i politycznym formalizmem. To wyraz frustracji wobec świata, w którym język traci moc, a słowa przestają coś znaczyć. Dziś ten problem wydaje się jeszcze bardziej palący: żyjemy w erze komunikacyjnego szumu, w świecie przeciążonym przekazami, frazesami, pustymi gestami - od debat publicznych po codzienne życie w internecie.

Czytaj też:


Festiwal Szekspirowski i pytania o wartość słowa

Organizatorzy festiwalu nie proponują jednak ciszy, lecz skupienie i kierowanie uwagi na to, co ważne, autentyczne i znaczące. Stąd wyjątkowo przemyślany program wydarzeń towarzyszących. 

- Zastanawiamy się, czy słowa Szekspira jeszcze dzisiaj coś znaczą. To jest pytanie retoryczne, bo na szczęście jego słowa rezonują w nas niezależnie od epoki, a tematy, które porusza, są uniwersalne. Chcemy natomiast zapytać, jakie słowa Szekspira nas najbardziej poruszają, jakim językiem wypowiadane - czy te współczesne inscenizacje, czy może te zupełnie egzotyczne. Zadajemy pytania o słowa, ich sens i znaczenie - wyjaśniła Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Na scenach festiwalu zobaczymy spektakle z różnych zakątków świata - od Ukrainy, przez Hiszpanię, po Japonię. To właśnie ukraińska produkcja zainauguruje tegoroczną edycję. Wśród gości znajdzie się także międzynarodowy kobiecy kolektyw, który zaprezentuje "Króla Leara" w nowej, kobiecej perspektywie. Nie zabraknie również najmocniejszych polskich inscenizacji, twórczo odczytujących Szekspira i współczesność.

Od Nowego Yoricka po SzekspirOFF

Festiwal Szekspirowski to nie tylko pokazy spektakli, ale też przestrzeń rywalizacji i wsparcia dla nowych twórców. W tym roku organizatorzy zapraszają do udziału aż w trzech konkursach, otwartych zarówno dla dużych produkcji teatralnych, jak i alternatywnych, kameralnych realizacji. Jednym z najważniejszych z nich jest konkurs o Nowego Yoricka - wyjątkowa inicjatywa, która realnie wprowadza Szekspira do repertuaru polskich teatrów.

- Konkurs skierowany jest do reżyserów, którzy mają na swoim koncie nie więcej niż trzy produkcje. Reżyserzy przedstawiają swoją wizję danego dzieła, a my zapraszamy dyrektorów trzech ogólnopolskich, rozpoznawanych teatrów. W tym roku są to: Teatr Słowackiego w Krakowie, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Teatr Polski w Bydgoszczy. I to dyrektorzy wybierają tego twórcę, z którym chcieliby pracować - podkreśliła dyrektorka instytucji.

Dla bardziej doświadczonych twórców przewidziano konkurs o Złotego Yoricka - prestiżową nagrodę przyznawaną za najlepszą polską inscenizację sztuki Szekspira lub spektakl inspirowany jego twórczością. To wyróżnienie z wieloletnią tradycją, które wyznacza kierunki współczesnych interpretacji dzieł mistrza sceny elżbietańskiej. Z kolei SzekspirOFF to przestrzeń całkowitej swobody artystycznej - konkurs, w którym liczy się odwaga, forma i świeże spojrzenie. Uczestniczyć mogą tu twórcy niezależni, kolektywy i artyści działający na pograniczu teatru, performansu czy sztuk wizualnych. Festiwal nie tylko więc pielęgnuje klasykę, ale i aktywnie wspiera poszukiwania nowych języków teatralnej wypowiedzi.

Nowe duchy Hamleta. Weronika Szczawińska na Festiwalu Szekspirowskim

Jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń tegorocznej edycji będzie spektakl "Wchodzi duch" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej - koprodukcja Festiwalu z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie. To teatralny eksperyment, który przekracza tradycyjne granice sceny i angażuje publiczność w sam środek twórczego procesu. - To wspólnotowe doświadczenie, w którym wchodzi duch ojca - a jak wiemy, w "Hamlecie" ten duch wchodził dwa razy. Weronika Szczawińska tego ducha przekłada na dzisiejsze czasy i każe nam się przyjrzeć wszystkim figurom męskim, mentorom - również teatralnym - mówiła Agata Grenda.

Tegoroczna odsłona Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku rozpocznie się 23 lipca i potrwa do niedzieli 3 sierpnia. Szczegółowy program na stronie festiwalszekspirowski.pl.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Monika Zając

Gość: Agata Grenda (dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego)

Data emisji: 23.07.2025

Godzina emisji: 16.30

am/k

Czytaj także

Nie żyje prof. Jerzy Limon. "Teatrowi Szekspirowskiemu w Gdańsku oddał całe serce"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 10:00
W środę nad ranem (3.03) zmarł Jerzy Limon - inicjator i dyrektor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, autor publikacji teatrologicznych, anglista i literaturoznawca. Miał 70 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatralne emocje w Gdańsku - Festiwal Szekspirowski 2025. SPRAWDŹ PROGRAM

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2025 13:16
Festiwal Szekspirowski w Gdańsku to jedno z największych międzynarodowych wydarzeń teatralnych. Do Trójmiasta co roku zjeżdżają się najwybitniejsi twórcy z całego świata. Wielu z nich wystawia przy tym swoje spektakle. Nie inaczej będzie podczas tegorocznej odsłony festiwalu. Co przygotowano?
rozwiń zwiń