X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Weź udział w wydaniu "Śpiewnika Pelplińskiego"!

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 19:00
Zbiór 1102 pieśni, często bardzo archaicznych, towarzyszył kolejnym pokoleniom Polaków w kraju i za granicą. Teraz każdy może dołożyć się do ich ponownego wydania.
Audio
  • Średniowieczne skarby w wiejskich zeszytach (Źródła/Dwójka)
Drewniany kościół w Grywaldzie. Za sprawą Śpiewnika Pelplińskiego w takich świątyniach rozbrzmiewały i wciąż rozbrzmiewają średniowieczne i renesansowe pieśni
Drewniany kościół w Grywaldzie. Za sprawą "Śpiewnika Pelplińskiego" w takich świątyniach rozbrzmiewały i wciąż rozbrzmiewają średniowieczne i renesansowe pieśniFoto: Tomasz Bienias, lic. CC (wikipedia)

Udział w akcji można wzięć za pośrednictwem portalu polakpotrafi.pl. Liczy się każda złotówka!>>>

- Ciarki przechodzą po plecach, gdy w gminnych kościołach słychać poezję i melodie barokowego dworu - mówili w Dwójce inicjatorzy wydania "Śpiewnika Pelplińskiego". "Zbiór pieśni nabożnych do użytku domowego i kościelnego" opublikowany został po raz pierwszy w 1871 roku, a wznowiony (dotychczas po raz ostatni) piętnaście lat później. Jak wyjaśnili Adam Strug oraz Seweryn Huzarski ze Stowarzyszenia Trójwiejska, była to reakcja ks. Michała Kellera z diecezji pelplińskiej na prowadzoną także w świątyniach Kulturkampf (co ciekawe, wspierał go niemiecki biskup).

- Oryginał był w moim domu rodzinnym za sprawą pradziadka, który przez sześćdziesiąt lat służył swojej społeczności jako śpiewak pogrzebowy - opowiadał Adam Strug. - Śpiewnik można znaleźć w bibliotekach parafialnych oraz we wsiach drobnoszlacheckich. Gmin posługiwał się natomiast odpisami zeszytowymi. Ich użytkownicy robią dziś wielkie oczy, gdy dowiadują się, że historia niektórych pieśni sięga średniowiecza - dodał. Co ciekawe, niektórzy mniej światli duchowni zwalczali domowe odpisy "Śpiewnika Peplińskiego"...

Dwójka, która jest patronem wydawnictwa, gorąca zachęca do wspierania inicjatywy.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzenie: Anna Szewczuk
Goście:
Adam Strug (śpiewak), Seweryn Huzarski (Stowarzyszenie Trójwiejska, wydawca "Śpiewnika Pelplińskiego)
Data emisji: 22.01.2015
Godzina emisji:
12.00

mm/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koncert hymnów i pieśni adwentowych

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 13:00
Na "Muzycznej Scenie Tradycji" Programu 2 Polskiego Radia wystąpili w ubiegłym roku Ania Broda i Adam Strug. Przypominamy ten niezwykły koncert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Strug: w grudniu zwykle chodziłem niewyspany

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 14:13
– Moje osobiste doświadczenie adwentu to poranne roraty, praktykowane zgodnie z ortodoksyjnym katolicyzmem – mówił Adam Strug, śpiewak, poeta i etnomuzykolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z lutnią do Kolbergowskich źródeł

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 15:00
- W zapisach Kolberga odnajduję ślady archaicznych, nawet średniowiecznych źródeł muzyki ludowej - mówił Antoni Pilch, współtwórca płyty "Kolbergowskie pejzaże znad Sanu".
rozwiń zwiń