Weź udział w wydaniu "Śpiewnika Pelplińskiego"!

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 19:00
Zbiór 1102 pieśni, często bardzo archaicznych, towarzyszył kolejnym pokoleniom Polaków w kraju i za granicą. Teraz każdy może dołożyć się do ich ponownego wydania.
Audio
  • Średniowieczne skarby w wiejskich zeszytach (Źródła/Dwójka)
Drewniany kościół w Grywaldzie. Za sprawą Śpiewnika Pelplińskiego w takich świątyniach rozbrzmiewały i wciąż rozbrzmiewają średniowieczne i renesansowe pieśni
Drewniany kościół w Grywaldzie. Za sprawą "Śpiewnika Pelplińskiego" w takich świątyniach rozbrzmiewały i wciąż rozbrzmiewają średniowieczne i renesansowe pieśniFoto: Tomasz Bienias, lic. CC (wikipedia)

Udział w akcji można wzięć za pośrednictwem portalu polakpotrafi.pl. Liczy się każda złotówka!>>>

- Ciarki przechodzą po plecach, gdy w gminnych kościołach słychać poezję i melodie barokowego dworu - mówili w Dwójce inicjatorzy wydania "Śpiewnika Pelplińskiego". "Zbiór pieśni nabożnych do użytku domowego i kościelnego" opublikowany został po raz pierwszy w 1871 roku, a wznowiony (dotychczas po raz ostatni) piętnaście lat później. Jak wyjaśnili Adam Strug oraz Seweryn Huzarski ze Stowarzyszenia Trójwiejska, była to reakcja ks. Michała Kellera z diecezji pelplińskiej na prowadzoną także w świątyniach Kulturkampf (co ciekawe, wspierał go niemiecki biskup).

- Oryginał był w moim domu rodzinnym za sprawą pradziadka, który przez sześćdziesiąt lat służył swojej społeczności jako śpiewak pogrzebowy - opowiadał Adam Strug. - Śpiewnik można znaleźć w bibliotekach parafialnych oraz we wsiach drobnoszlacheckich. Gmin posługiwał się natomiast odpisami zeszytowymi. Ich użytkownicy robią dziś wielkie oczy, gdy dowiadują się, że historia niektórych pieśni sięga średniowiecza - dodał. Co ciekawe, niektórzy mniej światli duchowni zwalczali domowe odpisy "Śpiewnika Peplińskiego"...

Dwójka, która jest patronem wydawnictwa, gorąca zachęca do wspierania inicjatywy.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzenie: Anna Szewczuk
Goście:
Adam Strug (śpiewak), Seweryn Huzarski (Stowarzyszenie Trójwiejska, wydawca "Śpiewnika Pelplińskiego)
Data emisji: 22.01.2015
Godzina emisji:
12.00

mm/bch

Czytaj także

Koncert hymnów i pieśni adwentowych

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 13:00
Na "Muzycznej Scenie Tradycji" Programu 2 Polskiego Radia wystąpili w ubiegłym roku Ania Broda i Adam Strug. Przypominamy ten niezwykły koncert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Strug: w grudniu zwykle chodziłem niewyspany

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 14:13
– Moje osobiste doświadczenie adwentu to poranne roraty, praktykowane zgodnie z ortodoksyjnym katolicyzmem – mówił Adam Strug, śpiewak, poeta i etnomuzykolog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z lutnią do Kolbergowskich źródeł

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 15:00
- W zapisach Kolberga odnajduję ślady archaicznych, nawet średniowiecznych źródeł muzyki ludowej - mówił Antoni Pilch, współtwórca płyty "Kolbergowskie pejzaże znad Sanu".
rozwiń zwiń