REKLAMA

Kazimierz. "Zachować starą muzykę dla następnych pokoleń"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 15:06
– Festiwal ma być miejscem, gdzie muzyka żyje. Jeżeli nawet już nie słychać jej na weselach, to tam może ona zabrzmieć – mówiła Maria Baliszewska, dziennikarka Dwójki oraz jurorka konkursu 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Audio
  • Festiwal w Kazimierzu. "Zachować starą muzykę dla następnych pokoleń" (Źródła/Dwójka)
Jedno z widowisk 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym
Jedno z widowisk 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu DolnymFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Kuncewiczówka1200.jpg
Kazimierz Dolny. "Kuncewiczówka to własny kawałek nieba"

Dwa główne kryteria, którymi kieruje się festiwalowe jury, to "ocena repertuaru i wykonania". – Potem jednak wgłębiamy się w szczegóły: czy pieśni są rdzennie związane z wsią, czy mają dawne teksty – opowiadała Maria Baliszewska. - Najważniejszą ideą festiwalu w Kazimierzu jest zachowanie starej muzyki dla następnych pokoleń. Trzymamy się tej tego i staramy się punktować wyżej dawne pieśni czy dawne piękne modalne mazurki – dodała.

51. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu podsumowali w audycji także juror dr Jacek Jackowski i oraz dziennikarka Dwójki Anna Szewczuk. Ponadto słuchaliśmy muzyki nagrodzonych kapel i solistów: Andrzeja Budza, Kapeli Czesława Kocemby z Łagowa, Krystiana Barszczewskiego, Kapeli Stacha z Dzwoli, Kapeli Opocznianka, Kapeli Dorosza i Kapeli Duchac.

Zamieniliśmy też kilka słów z Czesławem Kocembą, którego zespół zdobył Basztę - nagrodę główną w tej kategorii kapel. Artysta opowiadał o dawnych weselach i o tym, jak funkcjonowali na nich muzycy. Ich rola była wtedy inna niż współczesnych kapel weselnych.

***

Tytuł audyji: Źródła

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Goście: Maria Baliszewska i Jacek Jackowski (jurorzy konkursu festiwalu w Kazimierzu), Anna Szewczuk (Radiowe Centrum Kultury Ludowej), Czesław Kocemba (harmonista)

Data emisji: 26.06.2017

Godzina emisji: 12.00

mc/jp

Czytaj także

Ślady "barbarzyńskiego piękna" polskiej muzyki u Telemanna

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 15:36
- Telemann wiele pomysłów zaczerpnął od muzyków, których występów słuchał na dworze w Żarach - opowiadał w Dwójce François Lazarevitch, lider zespołu Les Musiciens de Saint-Julien.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michalina Mrozik. Śpiewaczka z Nagrodą Oskara Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 14:32
Zapraszamy do wysłuchania rozmów z laureatką tegorocznej nagrody przyznawanej za zasługi dla kultury ludowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Cebula: nie zaginie ludowa muzyka

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 13:17
- Była pewna przerwa, ale teraz młodzi ludzie uczą się ludowej muzyki, garną się do niej. Byle ładnie grali, nie za głośno, byle to było do ucha wymierzone - mówił w Dwójce skrzypek z Kolbuszowej, laureat tegorocznej Nagrody Oskara Kolberga, przyznawanej za zasługi dla kultury ludowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Bieńkowski: są tu pieśni ze wsi, gdzie kołchozowy diabeł mówi dobranoc

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 14:00
- Wiele lat na Ukrainie nauczyło mnie praktyki terenowej: jak pytać?, o co pytać? No i jako taki wesołek pojechałem na Białoruś, gdzie się okazało, że moja strategia tu kompletnie nie działa... - o swoich terenowych nagraniach na Polesiu, zebranych na płycie "Białoruś. Śpiewy obrzędowe. Śpiewy z kołchozów", opowiadał Andrzej Bieńkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Bałdyga: tkam wzory takie, jak kiedyś

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 16:12
- Dawniej panie miały opracowany jeden wzór nałożony na osnowę i tkały go przez wiele lat. Ja mogę sobie odtworzyć każdy jeden wzór z tkanin dawnych, ale mogę sobie też ułożyć własny - mówiła w Dwójce kurpiowska tkaczka, laureatka tegorocznej nagrody Oskara Kolberga.
rozwiń zwiń