Muzyka Regionu Kozła według Adama Knobla

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 14:57
W "Źródłach" spotkaliśmy się z młodym koźlarzem i dudziarzem z Lasek.
Audio
  • Adam Knobel opowiada o istocie brzmienia kozła i technicznych zagadnieniach tego instrumentu (Dwójka/Źródła)
Adam Knobel gra na dudach. Kazimierz 2019
Adam Knobel gra na dudach. Kazimierz 2019Foto: Grzegorz Śledź

Porozmawialiśmy o zadaniach poszczególnych instrumentów w kapeli koźlarskiej, istocie brzmienia kozła i technicznych zagadnieniach tego instrumentu.

- Gram na koźle od dziewiątego roku życia. Początkowo moim nauczycielem był Henryk Skotarczyk, później uczyłem się trochę od skrzypka Leonarda Śliwy. Pan Skotarczyk bardzo wpłynął na moje życie, do dziś wiąże się ono z folklorem. Był on bardzo sumiennym nauczycielem, dokładnym i bardzo tradycyjnym, nauczył mnie sumienności pracy w grze na instrumencie. Pan Śliwa był bardziej rozrywkowy, zaraził mnie miłością do folkloru, zabierał mnie na różne wyjazdy i festiwale. Nauczył mnie gry w kapeli koźlarskiej, a jego przekaz był bardzo tradycyjny, gdyż graliśmy wyłącznie ze słuchu – opowiadał koźlarz młodego pokolenia Adam Knobel.

- Kozioł jest najważniejszym instrumentem w kapeli. Prowadzi główną melodie, ale musi też trzymać basowość, nadaje całości pewnego rodzaju rytmizacji. Każdy instrument gra tą samą melodie troszeczkę inaczej. Skrzypce wygrywają główną melodię, ale też przełamują ją, schodzą oktawę niżej i muszą uzupełniać brzmienie całości poprzez pociąganie pustych strun, brzmiąc wraz z basem kozła. Klarnet zaś dodaje wigoru i pewnego rodzaju ruchliwości. Ważne jest, aby klarnet nie zagłuszał kozła, bo jest on instrumentem bardzo głośnym i ostrym w brzmieniu.

W Regionie Kozła jest kilku wytwórców tego rzadkiego instrumentu. - Mojego kozła zrobił Henryk Skotarczyk z Franciszkiem Modrzykiem. Obecnie w naszym regionie instrumenty te produkuje jeszcze Dominik Brudło i pan Maj. Czasem buduje kozły jeszcze Andrzej Mendlewski, ale on skupia się głównie na dudach. Najtrudniejsze w grze na koźle jest wtłaczanie powietrza i trzymanie równego dźwięku. To jest podstawa i bez tego nie da się ruszyć dalej - dodał muzyk z Lasek.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Kozły Kozły     Foto: Grzegorz Śledź

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Adam Knobel (muzyk tradycyjny)

Data emisji: 12.09.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/at

Czytaj także

Folklor świata znów spotkał się pod Giewontem

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 13:00
47. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem to kolejna odsłona wydarzenia, którego od prawie pół wieku wyczekują zarówno mieszkańcy Zakopanego, jak i turyści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiesława Gromadzka, czyli harmonistka na weselu

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 11:32
- Jak szłam na wesele, kobitki myślały, że jo nie przegram tego wesela. Jak przegrałam, to sie dziwowały, że tako kobiecina marno i wygrała - opowiadała Wiesława Gromadzka z Kamienia Dużego k. Skrzynna, laureatka tegorocznej nagrody Muzyka Źródeł, o swoim muzykowaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Węglarz: jak się długo nie gra, to koza się gniewa

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 16:43
- Po stare dudy trzeba sięgać codziennie, to wtedy brzmią jako tako, ale gdy się zrobi przerwę, to potem trzeba dużo czasu, żeby je na nowo nastroić - mówił w Dwójce beskidzki multiinstrumentalista, laureat tegorocznej nagrody Muzyka Źródeł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapela Zastawnych: "Przy polce to ma się kurzyć"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 18:00
O pogórzańskich weselach i zabawach opowiadali w "Źródłach" członkowie Kapeli Zastawnych z Brzostku, Jan Zastawny i Kazimierz Czech.
rozwiń zwiń