Kapela Gołoborze wskrzesza muzyczne tradycje Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 15:06
- Nazwa kapeli wzięła się z warunków, które nas otaczały. Tam, gdzie szukałem muzyki, było tak pusto, jak na gołoborzu - mówił w Dwójce Mateusz Raszewski, skrzypek zespołu, który zajął III miejsce na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w kategorii "Folklor-Kontynuacja".
Audio
  • Rozmowa z muzykami kapeli Gołoborze (Źródła/Dwójka)
Kapela Gołoborze
Kapela GołoborzeFoto: Marta Rzepińska_CK Zamek/materiały artystów

Kuncewiczówka1200.jpg
Kazimierz Dolny. "Kuncewiczówka to własny kawałek nieba"

Kapela Gołoborze eksploruje muzyczne tradycje z południa regionu kaliskiego. Wiele melodii trio zaczerpnęło od ludowego skrzypka Leona Lewandowskiego, na którego natrafił podczas badań terenowych Mateusz Raszewski. - Znalazłem go pierwszego dnia poszukiwań, choć wszyscy mówili, że w regionie skrzypków nie ma. Jeździliśmy do niego, żeby mieć kontakt z korzeniami, z muzyką niestylizowaną i ze starym muzykantem, który przekaże wiedzę tradycyjną bezpośrednio - wspominał muzyk kapeli Gołoborze.

W skład zespołu wchodzą także Marcin Małecki grający na basach i Piotr Rogaliński grający na bębnie. Muzycy opowiadali o tym, co łączy polską muzykę ludową z rock'n'rollem, a także o modzie na ludowe basy. Mateusz Raszewski, który jest lutnikiem, zdradzał, co decyduje o dobrym brzmieniu basów i dlaczego trudno zdobyć materiał do wykonania tego instrumentu. Kapela Gołoborze zapraszała też na Wiejski Klub Tańca do Czempisza - pierwsze tego typu wydarzenie w Wielkopolsce.

***

Tytuł audyji: Źródła

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Goście: Mateusz Raszewski, Marcin Małecki i Piotr Rogaliński (Kapela Gołoborze)

Data emisji: 3.07.2017

Godzina emisji: 12.00

bch/mc

Czytaj także

Ślady "barbarzyńskiego piękna" polskiej muzyki u Telemanna

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 15:36
- Telemann wiele pomysłów zaczerpnął od muzyków, których występów słuchał na dworze w Żarach - opowiadał w Dwójce François Lazarevitch, lider zespołu Les Musiciens de Saint-Julien.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michalina Mrozik. Śpiewaczka z Nagrodą Oskara Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 14:32
Zapraszamy do wysłuchania rozmów z laureatką tegorocznej nagrody przyznawanej za zasługi dla kultury ludowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Cebula: nie zaginie ludowa muzyka

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 13:17
- Była pewna przerwa, ale teraz młodzi ludzie uczą się ludowej muzyki, garną się do niej. Byle ładnie grali, nie za głośno, byle to było do ucha wymierzone - mówił w Dwójce skrzypek z Kolbuszowej, laureat tegorocznej Nagrody Oskara Kolberga, przyznawanej za zasługi dla kultury ludowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Bieńkowski: są tu pieśni ze wsi, gdzie kołchozowy diabeł mówi dobranoc

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 14:00
- Wiele lat na Ukrainie nauczyło mnie praktyki terenowej: jak pytać?, o co pytać? No i jako taki wesołek pojechałem na Białoruś, gdzie się okazało, że moja strategia tu kompletnie nie działa... - o swoich terenowych nagraniach na Polesiu, zebranych na płycie "Białoruś. Śpiewy obrzędowe. Śpiewy z kołchozów", opowiadał Andrzej Bieńkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Bałdyga: tkam wzory takie, jak kiedyś

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 16:12
- Dawniej panie miały opracowany jeden wzór nałożony na osnowę i tkały go przez wiele lat. Ja mogę sobie odtworzyć każdy jeden wzór z tkanin dawnych, ale mogę sobie też ułożyć własny - mówiła w Dwójce kurpiowska tkaczka, laureatka tegorocznej nagrody Oskara Kolberga.
rozwiń zwiń