Marek Kondrat. Czy aktor powinien czytać?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 11:00
- Rozumiem, dlaczego Miłosz, Szymborska czy Herbert nie lubili, gdy ktoś inny czytał ich poezję - mówił znakomity aktor w Dwójce.
Audio
Marek Kondrat nagrywał między innymi na audiobooki poezję Barańczak i Szekspira
Marek Kondrat nagrywał między innymi na audiobooki poezję Barańczak i SzekspiraFoto: PAP/Adam Warżawa
Posłuchaj
marek kondrat sledz 1200.jpg
Marek Kondrat czyta "Mistrza i Małgorzatę"!

Na antenie Dwójki Marek Kondrat czyta słynną powieść Bułhakowa. Użyczanie głosu wybitnej literaturze to jedyne "występy" naszego gościa, od kiedy - 8 lat temu - zrezygnował od z uprawiania czynnego aktorstwa.

- Zejście ze sceny i sprzed kamer wyzwoliło mnie z tej warstwy aktorstwa, która jest nośna, a wręcz "nie-z-nośna". Chodzi o dosadną potrzebę udowodnienia "inności" - wyjaśniał Marek Kondrat. - Rezygnacja z tego koturnu obudziła we mnie inny rodzaj wrażliwości. Zajęcie się treścią w sposób odtwórczy, nieinterpretujący pozwala zrozumieć większą przestrzeń znaczeń - komentował swoje odczytania dzieł literackich.

Nasz gość mówił też, dlaczego szkoła aktorska nie służy "Mistrzowi i Małgorzacie" oraz dlaczego jego Moskwa brzmi inaczej niż Jerozolima.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Gość: Marek Kondrat (aktor, winiarz)

Data emisji: 3.09.2015

Godzina emisji: 21.30

mm/mc

Czytaj także

Marek Kondrat: tłumaczenia Barańczaka to mistrzostwo świata!

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 14:05
- Najwyższym taktem i ukłonem wobec poety jest nie interpretować jego poezji - mówi Marek Kondrat. Podczas Targów Książki w Warszawie, 16 maja, ukaże się płyta z wybranymi przez aktora 46 spośród 154 "Sonetów" Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie z wielką czwórką poetów. Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 22:13
W tym roku na Wieczór Wigilii Wielkanocnej przygotowaliśmy bardzo szczególny program. 9 kwietnia w Studiu Muzycznym Trójki im. Agnieszki Osieckiej odbyło się spotkanie, które zaproponowało nam Wydawnictwo a5 z Krakowa. Na scenie zasiedli: Adam Zagajewski i Ryszard Krynicki oraz Marek Kondrat, który prezentował wiersze Stanisława Barańczaka oraz Julii Hartwig.
rozwiń zwiń
Czytaj także

''Pułkownik Kwiatkowski'' jest pełnoletni. Mija 18 lat od premiery filmu

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2014 20:04
W momencie jego powstawania nie było wyraźniej polityki historycznej, która kształtowałaby spojrzenie na tamten czas, czyli lata 40. XX wieku, tuż po II wojnie światowej. Dzisiaj "Pułkownik Kwiatkowski" może być odbierany na wiele sposobów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Normalnie nienormalni. "Dzień świra", czyli film o nas

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 04:57
Zwycięzcą plebiscytu "Kino Wolność" został "Dzień świra" z 2002 roku. - Cały czas jestem w radosnym szoku, bo wygrać taki plebiscyt, to oznacza naprawdę zaistnieć - powiedział reżyser filmu Marek Koterski.
rozwiń zwiń