Ryszard Bugaj o sukcesach i porażkach III RP

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 09:00
- Kształt i poziom sceny politycznej to największa porażka. Ale wiem, że miałem wyidealizowane oczekiwania, marząc o partiach politycznych przywiązanych do swoich programów - mówi ekonomista w rozmowie poświęconej najnowszej historii Polski.
Audio
  • Ryszard Bugaj o głównym sukcesie i porażce III RP (Inny stan skupienia/Dwójka)
Ryszard Bugaj (P) podczas uroczystych obrad Komisji Krajowej NSZZ Solidarność w związku z rocznicą powstania organizacji. 2013
Ryszard Bugaj (P) podczas uroczystych obrad Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w związku z rocznicą powstania organizacji. 2013Foto: PAP/Adam Warżawa

Sukcesem z kolei Ryszard Bugaj nazywa to, co zmieniło się w polskiej gospodarce po 1989 roku, choć zastrzeżeń nie brakuje. - Poczuwam się do ojcostwa konstytucji z 1997 roku, ale mówię też, że była kompromisem, każdy z czegoś ustąpił - podkreśla. Unia Pracy, której gość Dwójki był współzałożycielem, wprowadziła ustawy zasadniczej prawa socjalne i deklaracje społecznej gospodarki rynkowej. - Chciałem kapitalizmu, ale takiego, jaki był w Europie przed rokiem 80., a nie neoliberalnego, który został w końcu przyjęty - wyjaśnia, cofając się w czasie jeszcze do obrad Okrągłego Stołu, których był uczestnikiem.

Czytaj i słuchaj także
Okrągły Stół pap_19890400_02X 663.jpg
Paradoksy Okrągłego Stołu

W podróży przez dekady Ryszard Bugaj powraca do studenckich protestów z marca 1968 roku i strajków roku '80. - Ta data jest dla mnie najwazniejsza w rozumieniu tego rodzaju buntu, na jaki czekałem, który wydał mi się jedynym buntem, i tak się chyba stało, który mógł złamać porządek komunistyczny - wyjaśnia. Początek Solidarności stanowi w audycji punkt wyjścia do rozważań o roli, jaką w polskiej historii odegrał Lech Wałęsa, kondycji opozycji w latach 80. i "toksycznych więziach", które powstały w czasie obrad Okrągłego Stołu. Ekonomista mówi też o czasie, kiedy zaczął stawać się antykomunistą (a był to już okres demokratyczny) i chwili, w której zobaczył swoją "wielką naiwność". Widziane jego oczami wydarzenia ostatnich trzech dekad pozwalają zrozumieć skomplikowane relacje członków antykomunistycznej opozycji i byłego aparatu władzy PRL.

***

Tytuł audycji: "Retrospekcje" (z cyklu "Inny stan skupienia")

Prowadzący: Antoni Dudek

Gość: Ryszard Bugaj (ekonomista, polityk)

Data emisji: 23.02.2016

Godzina emisji: 21.30

asz/mc

Czytaj także

Opowieść Bogdana Borusewicza, czyli jak zaplanować historyczny strajk

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 09:00
– Strajk zaplanowałem, gdy wyrzucili z pracy Annę Walentynowicz. Zrozumiałem wówczas, że zdecydowano się na ostre represje w stosunku do robotników – wspominał w Dwójce Bogdan Borusewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Zaorski i jego zmagania z cenzurą

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 13:45
Reżyser nakręcił takie filmy jak "Jezioro Bodeńskie", "Szczęśliwego Nowego Jorku", "Piłkarski poker" czy "Haker". - Za pewnego rodzaju śmiechem staraliśmy się opowiedzieć o rzeczywistości - mówił w pierwszym wydaniu audycji "Retrospekcje".
rozwiń zwiń