REKLAMA

Relacja z największego więzienia świata

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 13:00
- To było trudne: w malutkim pokoju, w oparach papierosowego dymu słuchałem historii różnych osób. Czasami musiałem wyjść, nie dawałem rady – opowiadał Bartek Sabela o tym, jak powstawała jego książka "Wszystkie ziarna piasku".
Audio
  • Z Bartkiem Sabelą o książce "Wszystkie ziarna piasku" rozmawia Katarzyna Nowak (Spotkanie autorskie/Dwójka)
Gdy Bartek Sabela jechał do El Aain, stolicy okupowanej Sahary Zachodniej, instrukcja, którą otrzymał od saharyjskich aktywistów, brzmiała: nie rozmawiaj z nikim dłużej niż czterdzieści sekund, nigdy nie podawaj żadnych szczegółów, miejsc, nazwisk. Na zdj. fragm. okładki jego książki Wszystkie ziarna piasku
Gdy Bartek Sabela jechał do El Aaiún, stolicy okupowanej Sahary Zachodniej, instrukcja, którą otrzymał od saharyjskich aktywistów, brzmiała: "nie rozmawiaj z nikim dłużej niż czterdzieści sekund, nigdy nie podawaj żadnych szczegółów, miejsc, nazwisk". Na zdj. fragm. okładki jego książki "Wszystkie ziarna piasku"Foto: Wydawnictwo Czarne/mat. promocyjne

- Dużo Polaków jeździ na wakacje do Maroka. W ogólnym wyobrażeniu to bezpieczny przedsionek Afryki. To się zgadza, Maroko jest jednak krajem, który zbrojnie kontroluje teren o powierzchni niewiele mniejszej niż teren Polski - mówił Bartek Sabela.

Ilu turystów wie o tej drugiej stronie marokańskiej rzeczywistości? Teren, o którym wspominał reportażysta, to Sahara Zachodnia, największe – jak mawiają Saharyjczycy – więzienie świata. Szesnaście lat wojny między partyzantami Frontu Polisario a wojskami marokańskimi i dwadzieścia pięć lat negocjacji nie przyniosły żadnego rozwiązania konfliktu.

Jak Bartkowi Sabeli udało się dostać do, zamkniętej dla wielu, El Aaiún, stolicy Sahary Zachodniej? Jak wygląda życie po drugiej stronie olbrzymiego muru, który oddziela Terytoria Wyzwolone od części okupowanej? - Gdy jechałem autem i oglądałem przez szpary to, co dzieje się na ulicach, naprawdę się we mnie gotowało - przyznał gość Dwójki.***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Bartek Sabela - autor książek "Wszystkie ziarna piasku", "Może (morze) wróci"

Data emisji: 28.11.2015

Godzina emisji: 12.30

mat. prom. Wyd. Czarne/jp/pg

Czytaj także

"13 pięter". Własne mieszkanie jako pułapka

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 13:00
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Filipem Springerem poświęconej książce o problemach polskiej polityki mieszkaniowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orbitowski o "Innej duszy" i naturze zła

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 11:00
- Seryjni mordercy to nie są czarujący, inteligentni ludzie. W zabiciu człowieka jest po prostu rodzaj bardzo upiornej, ale pociągającej wolności - uważa Łukasz Orbitowski, który w powieści "Inna dusza" mierzy się z naturą zła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pani Stefa wychodzi z cienia Korczaka

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 14:00
- Problemem jest mit Korczaka, z którym on sam walczył, podkreślając że Dom Sierot to dzieło wielu osób, w tym Stefanii Wilczyńskiej - mówiła Magdalena Kicińska, autorka książki "Pani Stefa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chutnik o Jolancie: nie mówi, boi się, taka ameba

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2015 11:32
- Ona reprezentuje emocje i uczucia wszystkich tych, którzy nie odnaleźli się po roku 1989 - mówiła w Dwójce o bohaterce swojej książki zatytułowanej "Jolanta" Sylwia Chutnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pięćdziesiątka". Historia nietypowej alkoholiczki

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 12:00
- Moja bohaterka nie musi ukrywać tego, że pije. Poza tym nie ucieka w alkohol z powodu jakiejś traumy czy problemów - mówiła w Dwójce o swojej nowej książce Inga Iwasiów.
rozwiń zwiń