Czerwony miś Kuky i "Czeski błąd"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2010 08:00
Rozmowy z twórcami nowego kina naszych południowych sąsiadów.
Audio

Czeskie kino ma w Polsce wielu wielbicieli. A to m.in. za sprawą takich reżyserów, jak Jan Hrebejk czy też Petr Zelenka, którzy będą w tym roku gośćmi naszych letnich festiwali.  

Na aktualnie odbywającym się we Wrocławiu festiwalu Era Nowe Horyzonty Zelenka jest  jednym z członków jury, natomiast do Kazimierza na festiwal Dwa Brzegi przyjedzie Jan Hrebejk. Poprowadzi tam spotkanie z publicznością pod hasłem "Lekcja kina" i zaprezentuje swój najnowszy, niezwykle interesujący film Czeski błąd. Jego projekcja zamknie festiwal "Dwa Brzegi".

Film opowiada o tym, jak demony przeszłości dopadają czcigodnego profesora prowadzącego przykładne życie, otoczonego szacunkiem, przygotowującego się do swego uroczystego jubileuszu. Przed laty, rywalizując o kobietę, doniósł on na swego konkurenta. Ten pozornie rozliczeniowy film w niezwykle interesujący sposób opowiada o słabości ludzkiej natury, złożoności wszelkich sądów, zawodności ubeckich świadectw. Na ostatnim festiwalu filmowym w Berlinie Czeski błąd zdobył nagrodę specjalną jury oraz nagrodę jury ekumenicznego. Warto zresztą dodać, że obaj wspomniani wyżej panowie współpracowali ze sobą od lat: Zelenka, kiedy jeszcze sam filmów nie realizował, pisał dla Hrebejka scenariusze. Potem już kręcił sam, m.in. takie filmy, jak Opowieść o zwykłym szaleństwie, Rok diabła  czy Guzikowcy. Nakręcony w konwencji fałszywego dokumentu Rok diabła zdobył w Czechach wiele nagród. Podobny charakter miał wcześniejszy film tego reżysera, jego debiut  Mnaga – happy end, który opowiadał fikcyjną historię amatorskiego zespołu Mnaga.

Petr Zelenka opowiadał w naszej audycji o swojej twórczości i o swoich związkach z Polską.

_Kuky to najnowszy film Czecha Jana Swieraka – laureata Oskara za obraz Kolia. Na zakończonym niedawno  Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Varach Kooky miał swoja światowa premierę. Tym obrazem Jan Swierak powraca do korzeni. W 1988 roku zdobył studenckiego Oskara za krótkometrażowe Oil Gobblers, które były wykonane w podobnej technice co Kuky.

Z Janem Swierakiem rozmawiała Aldona Łaniewska-Wołłk.

Czytaj także

Petr Zelenka - BRACIA KARAMAZOW

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2009 11:29
Czescy aktorzy z teatru Dejvickie Divadlo przyjeżdżają do Nowej Huty, by wziąć udział w festiwalu teatralnym. Mają wystawić Braci Karamazow w reżyserii Lukasza Hlavicy na podstawie ostatniej powieści Fiodora Dostojewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mój nauczyciel (Venkovský učitel)

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2009 17:09
"Mój nauczyciel" Bohdana Slámy ("Dzikie pszczoły", "Szczęście") to wzruszająca opowieść o ludziach, którzy pragną miłości, ale są zbyt wystraszeni lub niepewni, by ją dostrzec, gdy pojawia się w ich życiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Petr Zelenka w Klubie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2009 21:00
Petr Zelenka, wybitny czeski reżyser jest dziś gościem filmowego Klubu Trójki! A główny powód tej wizyty, to jego najnowszy film, zrealizowany w Polsce i z polskim udziałem - "Bracia Karamazow"
rozwiń zwiń