"Chopin i jego Europa". Przeżyjmy to jeszcze raz

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 15:20
Dalszy ciąg wakacyjnych wspomnień. Po reminiscencjach Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach, podsumowanie trzynastego festiwalu "Chopin i jego Europa".
Audio
  • "Chopin i jego Europa". Przeżyjmy to jeszcze raz (Chopin osobisty/Dwójka)
Andreas Staier
Andreas StaierFoto: Josep Molina / mat. pras.

Jego tegoroczna odsłona - współorganizowana przez Dwójkę - odbywała się od 12 do 30 sierpnia pod hasłem "Od Bacha do Chopina". Wśród zaproszonych wykonawców znalazło się wielu laureatów i uczestników Konkursu Chopinowskiego, w tym Garrick Ohlsson, Gabriela Montero, Li Yundi, Nelson Goerner, Yulianna Avdeeva, Seong-Jin Cho, Charles Richard Hamelin i Szymon Nehring. Chopina grali w Warszawie także pianiści niekojarzeni na co dzień z muzyką naszego kompozytora.

W audycji posłuchamy najciekawszych interpretacji chopinowskich zarejestrowanych podczas festiwalu tak na współczesnych, jak i historycznych fortepianach. 

***

Tytuł audycji: "Chopin osobisty"

Prowadzi: Róża Światczyńska

Data emisji: 24.09.2017

Godzina emisji: 16.00

mc/czaj

Czytaj także

Staier: te sonaty to symbol wielkości Brahmsa

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 14:59
- Kompozytor przed ich napisaniem kilkukrotnie zarzekał się, że przechodzi na emeryturę. Mówił, że komponowanie sprawia mu zbyt wiele wysiłku - o utworach, które zabrzmiały podczas koncertu na festiwalu "Chopin i jego Europa", opowiadał pianista Andreas Staier.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Beethoven wciąż przesuwał muzyczne granice"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 15:00
- On wiecznie szukał bogatszego, szerszego i głębszego dźwięku. Nawet gdy w 1803 roku otrzymał fortepian Erarda, cieszył się nim tylko przed dwa czy trzy lata – podkreślił rosyjski pianista Alexander Melnikov, opowiadając o twórczości niemieckiego kompozytora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julianna Awdiejewa: uwielbiam grać na estradzie

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 15:00
- Występowanie przed publicznością sprawia mi ogromną radość. To dlatego jestem koncertującą pianistką. Takie życie nie istnieje bez podróży, bez relacji nawiązywanej z publicznością – powiedziała zwyciężczyni Konkursu Chopinowskiego z 2010 r. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Albert Bruggen. Wiolonczelista z duszą filmowca

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 12:15
- W trasę koncertową zabieram ze sobą osiem czy dziesięć kamer i staram się uchwycić z koncertu jak najwięcej– powiedział Albert Bruggen – wiolonczelista i członek Orkiestry XVIII wieku, który oprócz gry na scenie zajmuje się jednocześnie… dokumentacją występu zespołu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gimeno: Mendelssohn maluje w "Szkockiej" dźwiękiem

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 11:40
- Często słyszymy tę symfonię na instrumentach współczesnych, ale tak naprawdę dopiero wykonana przy wykorzystaniu instrumentów historycznych zyskuje nową głębię – podkreślił dyrgent Gustavo Gimeno, opowiadając o III Symfonii a-moll "Szkockiej" Mendelssohna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ohlsson: z muzyką Chopina jest jak ze sportem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 16:44
- Żeby wystartować w dziesięcioboju, trzeba wcześniej odbyć mnóstwo różnych treningów. Żeby grać Chopina, należy doskonalić się w innych rodzajach muzyki, grać i Bacha, i Mozarta, i Beethovena - podkreślał Garrick Ohlsson, który wystąpił w koncercie finałowym Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń