Le Concert Spirituel i muzyka angielskiego dworu

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 08:51
W lipcu w Ratyzbonie słynny francuski zespół przedstawił arcydzieła Henry'ego Purcella. Koncert przypomni w Dwójce Klaudia Baranowska.
Panorama Ratyzbony
Panorama RatyzbonyFoto: Sharhues, domena publiczna (wikipedia)

Zespół Le Concert Spirituel zapożyczył nazwę od pierwszych francuskich koncertów prywatnych, których funkcjonowanie w Paryżu przerwał wybuch Rewolucji Francuskiej. Współczesny ansambl dawnych instrumentów założony przez Hervé'a Niqueta w 1987 roku za pierwszy cel postawił sobie odtworzenie wielkiego repertuaru wykonywanego niegdyś w Wersalu: dzieł Charpentiera, Lully'ego, Campry czy Boismortiera.

Rozszerzając repertuar o muzykę tradycji włoskiej i angielskiej, Le Concert Spirituel wyrósł z czasem na jeden z najważniejszych ansambli barokowych na kontynencie. Specjalnością Francuzów pozostaje ich rodzima muzyka sakralna, ale sukcesy odnoszą także w dziedzinie muzyki scenicznej.

Program:

Henry Purcell Birthday Ode for Queen Mary; Music for the Funeral of Queen Mary; Ode for St Cecilia's Day

Wyk. Le Concert Spirituel, dyr. Hervé Nique

(6.07.2014, Ratyzbona)

5 kwietnia (wtorek), godz. 19.30-22.40, wprowadzenie o 19.00

mm/mc

Czytaj także

Trzech Panów i Cecylia - rozmowa z Markiem Minkowskim

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2010 16:56
Francuski dyrygent opowiada Klaudii Baranowskiej o swojej najnowszej płycie z arcydziełami Purcella Händla i Haydna dedykowanymi Świętej Cecylii
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chirstophe Rousset: Włosi żyją blisko Matki Boskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 18:00
Świadczy o tym popularność tematu "Stabat Mater" w tamtejszej muzyce barkowej, ale też... słynne zawołanie "Mamma mia". Znakomity francuski klawesynista i dyrygent rozmawiał z Magdaleną Łoś w przerwie koncertu na Misteria Paschalia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamiętny wyrok w sprawie Dydony i Eneasza

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 10:00
Pamiętacie jeszcze trzecią odsłonę audycji "Kto słucha, nie błądzi"? Płytowy Trybunał Dwójki wybrał wtedy najlepsze, jego zdaniem, wykonanie arcydzieła Henry'ego Purcella. Audycję przypomnimy w tę sobotę.
rozwiń zwiń