Alexander Gavrylyuk na żywo z Dworku Chopina w Dusznikach

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 14:23
Ukraińsko-australijski pianista wystąpi z recitalem na 72. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. Zapraszamy na transmisję!
Audio
  • Colli, Gavrylyuk i Baeva w Dusznikach. Relacja Róży Światczyńskiej (Poranek Dwójki)
Alexander Gavrylyuk
Alexander GavrylyukFoto: Mika Bovan/materiały prasowe 72. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskego w Dusznikach-Zdroju
72.-festiwal-plakat-560x800.jpg
Festiwal Chopinowski w Dusznikach na antenie Dwójki

Urodzony w 1984 r. Alexander Gavrylyuk gry na fortepianie zaczął uczyć się w wieku siedmiu lat, a juz dwa lata później zagrał swój pierwszy koncert. Wkrótce potwierdził swój geniusz na kilku międzynarodowych konkursach - jako 15-latek zdobył pierwszą nagrodę i złoty medal Konkursu Pianistycznego im. Horowitza na Ukrainie, rok później w Hamamatsu japońscy krytycy okrzyknęli go "najlepszym szesnastoletnim pianistą XX wieku". W 2005 r. Alexander Gavrylyuk został złotym medalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Rubinsteina w Tel Awiwie. Sukcesy otworzyły mu drogę do najważniejszych sal koncertowych na całym świecie. Wśród nich znalazł się także Dworek Chopina w Dusznikach-Zdroju, gdzie artysta wykona dzieła patrona Festiwalu Chopinowskiego oraz Bacha i Haydna.

Program: Jan Sebastian Bach (opr. Ferruccio Busoni) Toccata i fuga d-moll, BWV 565; Józef Haydn Sonata h-moll, Hob XVI:32; Fryderyk Chopin Fantazja f-moll, op.49; Polonez As-dur, op.53; Preludium gis-moll, op.32 nr 12; Preludium g-moll, op.23 nr 5; Moments musicaux, op.16 (h-moll Andante cantabile); Sonata b-moll, op.36.

wyk. Alexander Gavrylyuk - fortepian

W przerwie koncertu z Alexandrem Gavrylyukiem oraz gośćmi i obserwatorami festiwalu porozmawia Anna Skulska.

***

Na  "Letni festiwal muzyczny" w środę (9.08) w godz. 19.30-23.00 zaprasza Klaudia Baranowska. Transmisja trwać będzie w godz. 20.00-22.30.

mc/bch

Czytaj także

"Wszystko, czego dotknął Bernstein, zamieniało się w złoto"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 13:54
- Komponował tylko wtedy, gdy widział, że ma coś ważnego do powiedzenia. Dlatego też wszystkie jego utwory utrzymane są na tak wysokim poziomie. Słychać w nich pasję z jaką pisał - o amerykańskim kompozytorze opowiadał w Dwójce dyrygent John Wilson.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Scherzo jest tu tak szalone, jakby kompozytor tracił rozum"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 10:45
- Pierwszy koncert skrzypcowy Szostakowicza to ogromny wysiłek, który wyczerpuje człowieka na każdym poziomie – mówi skrzypaczka, która u boku  BBC National Orchestra of Wales wystąpiła na festiwalu BBC Proms.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Petra Müllejans i barok szalonych studentów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 19:00
– Wszystko zaczęło się w pewną noc sylwestrową, gdy wypiliśmy trochę szampana i podjęliśmy śmiałą decyzję, by założyć zespół – mówiła szefowa Fryburskiej Orkiestry Barokowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pannom z dobrych domów wypadało grać na fortepianie"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 13:00
- Dzięki tej umiejętności panie zwiększały swą towarzyską atrakcyjność, ale istnieje grono pianistek z końca XVIII wieku, które przekroczyły poziom amatorski - mówiła w Dwójce Katarzyna Drogosz, specjalizująca się w grze na instrumentach historycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paavo Järvi: symfonie Brahmsa to cud inżynierii

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 12:00
– U niego wszystko jest ze sobą połączone, każda najmniejsza nuta nie jest napisana przypadkowo. Każde oznaczenie, każdy klucz, znak mają swój głęboko przemyślany cel – mówił estoński dyrygent w przerwie koncertu BBC Proms, podczas którego zabrzmiała m.in. Brahmsowska II Symfonia D-dur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matisse i João Pires. Mistrzowie Pavla Kolesnikova

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 18:38
- Nie zamykam się w świecie muzyki. Inspiruje mnie też sztuka, fotografia i literatura - mówił w Dwójce młody rosyjski pianista, który wystąpił na festiwalu w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń