Alexander Gavrylyuk: moim celem jest służba muzyce

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 12:00
- Staram się grać bez eksponowania ego. My, wykonawcy, po prostu łączymy świat muzyki, świat tworzony przez kompozytorów, z jej odbiorcami - mówił w Dwójce ukraińsko-australijski pianista, który wystąpił z recitalem na 72. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
Audio
  • Alexander Gavrylyuk o karierze pianisty (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Alexander Gavrylyuk
Alexander GavrylyukFoto: Mika Bovan/materiały prasowe 72. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskego w Dusznikach-Zdroju
72.-festiwal-plakat-560x800.jpg
Festiwal Chopinowski w Dusznikach na antenie Dwójki

Laureat międzynarodowych konkursów Horowitza, Rubinsteina i konkursu w Hamamatsu podkreślił, że za swój największy zawodowy sukces uważa fakt bycia zapraszanym na koncerty i to niezależnie od prestiżu danej sceny czy festiwalu.

Alexander Gavrylyuk opowiadał też o tym, czego się nauczył od dyrygentów takich jak Władimir Aszkenazi czy Neeme Järvi. - Oni podchodzą do muzyki jak dzieci: naturalne i bez strachu. Aszkenazi poprzez żarty i pozytywne uwagi umie sprawić, że muzyka zaczyna płynąć. Zrozumiałem, że im spokojniej podchodzisz do zadania, tym lepszy rezultat.

Pianista mówił także o sposobach na tremę, które podpowiedział mu szwagier olimpijczyk. Wyjaśnił, w jaki sposób układa program swoich koncertów oraz opowiadał o wpływie miejsc takich jak Żelazowa Wola czy Duszniki-Zdrój na interpretacje dzieł Chopina.

***

Rozmawiała:  Anna Skulska

Gość: Alexander Gavrylyuk (pianista)

Data emisji: 8.08.2017

Godzina emisji: .50

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni festiwal muzyczny".

bch/mc

Czytaj także

"Wszystko, czego dotknął Bernstein, zamieniało się w złoto"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 13:54
- Komponował tylko wtedy, gdy widział, że ma coś ważnego do powiedzenia. Dlatego też wszystkie jego utwory utrzymane są na tak wysokim poziomie. Słychać w nich pasję z jaką pisał - o amerykańskim kompozytorze opowiadał w Dwójce dyrygent John Wilson.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Scherzo jest tu tak szalone, jakby kompozytor tracił rozum"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 10:45
- Pierwszy koncert skrzypcowy Szostakowicza to ogromny wysiłek, który wyczerpuje człowieka na każdym poziomie – mówi skrzypaczka, która u boku  BBC National Orchestra of Wales wystąpiła na festiwalu BBC Proms.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Petra Müllejans i barok szalonych studentów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 19:00
– Wszystko zaczęło się w pewną noc sylwestrową, gdy wypiliśmy trochę szampana i podjęliśmy śmiałą decyzję, by założyć zespół – mówiła szefowa Fryburskiej Orkiestry Barokowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pannom z dobrych domów wypadało grać na fortepianie"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 13:00
- Dzięki tej umiejętności panie zwiększały swą towarzyską atrakcyjność, ale istnieje grono pianistek z końca XVIII wieku, które przekroczyły poziom amatorski - mówiła w Dwójce Katarzyna Drogosz, specjalizująca się w grze na instrumentach historycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paavo Järvi: symfonie Brahmsa to cud inżynierii

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 12:00
– U niego wszystko jest ze sobą połączone, każda najmniejsza nuta nie jest napisana przypadkowo. Każde oznaczenie, każdy klucz, znak mają swój głęboko przemyślany cel – mówił estoński dyrygent w przerwie koncertu BBC Proms, podczas którego zabrzmiała m.in. Brahmsowska II Symfonia D-dur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matisse i João Pires. Mistrzowie Pavla Kolesnikova

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 18:38
- Nie zamykam się w świecie muzyki. Inspiruje mnie też sztuka, fotografia i literatura - mówił w Dwójce młody rosyjski pianista, który wystąpił na festiwalu w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń