Oczytany i zabawny. Telemann figluje z nutami

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 15:48
- O jego poczuciu humoru i erudycji świadczyć może suita "Podróże Guliwera" - twórczość kompozytora, który w tym roku jest bohaterem festiwalu Muzyka w Raju, przybliżały w Dwójce Marianna Henriksson i Aira Maria Lehtipuu.
Audio
  • Aira Maria Lehtipuu i Marianna Henriksson o twórczości Telemanna (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Wizerunek Jerzego Filipa Telemanna na znaczku pocztowym (zdjęcie ilustracyjne)
Wizerunek Jerzego Filipa Telemanna na znaczku pocztowym (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Olga Popova / Shutterstock.com

Artystki wzięły udział w koncercie zatytułowanym "Muzyczni bohaterowie młodego Telemanna", który odbył się 20 sierpnia w Gościkowie-Paradyżu . Skrzypaczka Aira Maria Lehtipuu zwróciła uwagę, że barokowy kompozytor inspirował się nie tylko muzyką. -  Na ten występ przygotowaliśmy utwór Telemanna nawiązujący do słynnej powieści Jonathana Swifta. W chaconne poświęconej Liliputom umieścił mnóstwo nut o maleńkich wartościach, studwudziestoósemek. Z kolei gigue o Olbrzymach składa się z całych nut. To świadczy o poczuciu humoru kompozytora.

W swojej twórczości Telemann posiłkował się tradycją muzyki włoskiej, francuskiej, niemieckiej, ale też polską muzyką ludową. Klawesynistka Marianna Henriksson opowiadała w audycji o jego ulubionych kompozytorach i wyjaśniała, dlaczego z ich partyturami musiał zapoznawać się w tajemnicy przed rodziną. Z artystkami rozmawialiśmy też o specyficznej atmosferze festiwalu Muzyka w Raju, który pod pewnymi względami przypomina laboratorium.

***

Rozmawiała: Klaudia Baranowska

Goście: Aira Maria Lehtipuu (skrzypaczka), Marianna Henriksson (klawesynistka)

Data emisji: 20.08.2017

Godzina emisji: 19.40

Materiał wyemitowano w audycji "Letni festiwal muzyczny".

bch/mc

Czytaj także

Płytowy Trybunał osądził wykonawców Telemanna

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 10:00
Dwójkowi jurorzy oceniali nagrania Suity a-moll na flet prosty, smyczki i basso continuo autorstwa Georga Philippa Telemanna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ślady "barbarzyńskiego piękna" polskiej muzyki u Telemanna

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 15:36
- Telemann wiele pomysłów zaczerpnął od muzyków, których występów słuchał na dworze w Żarach - opowiadał w Dwójce François Lazarevitch, lider zespołu Les Musiciens de Saint-Julien.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Honorowy obywatel raju. Telemann w Paradyżu

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 11:35
–To być może jedyna postać w historii muzyki europejskiej, którą jakoś możemy z tym regionem wiązać – mówił Cezary Zych, dyrektor paradyskiego Festiwalu Muzyka w Raju.
rozwiń zwiń