Fizyczna, umysłowa, afektywna. Praca nie zawsze znaczy to samo

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 14:51
- Pojęcie pracy jest pojęciem historycznym. Należy do tego rodzaju kategorii, co państwo, naród, społeczeństwo, religia itd. Te pojęcia nie są raz na zawsze określone, tylko wiążą się z zachodzącymi współcześnie przemianami i warunkami społecznymi - mówił w Dwójce dr Mateusz Falkowski, filozof.
Audio
  • Filozoficzne rozważania na temat znaczenia pojęcia pracy (Rachunek myśli/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alliance/Shutterstock

Witold Gombrowicz pap_19600101_070 1200.jpg
Filozofia z Gombrowiczem w 6 godzin i kwadrans

W Starym Testamencie nazwana została przekleństwem. W starożytności tylko niektóre zajęcia były godne obywatela. Arystokratom w zasadzie nie wypadało pracować. W nowożytności jednak praca zaczyna być coraz bardziej doceniana. Od Hegla, przez Norwida, po egzystencjalistów pełni ona ważną rolę w samodoskonaleniu się człowieka i w jego etyczności.

- Nie jest łatwo, a być może nawet nie ma to sensu, sformułować uniwersalną definicję pracy, która obejmowałaby wysiłek greckich niewolników i współczesną aktywność usługową. Raczej, być może, warto byłoby przyjrzeć się przemianom pewnych praktyk związanych z jakiegoś rodzaju aktywnością, pojawieniem się pieniądza, czegoś rozumianego właśnie dość szeroko, co moglibyśmy bardzo luźno określić mianem pracy - stwierdził dr Mateusz Falkowski.

Przy okazji rozważań o pracy gość Dwójki odwołał się do... przeboju De Mono "Kochać inaczej". - Z pracą też tak jest, że nie zawsze znaczy to samo. Można by też powiedzieć, że praca czasem jest ciężka, a czasem lekka, w tym sensie, że nie musi wiązać się nieuchronnie z wysiłkiem. Ażeby pozostać jeszcze przy tym odwołaniu, to - jak pamiętamy - ten przebój dotyczył miłości. We współczesnych debatach na temat pracy mówi się już nawet o czymś takim, jak praca afektywna. Tzn. że praca nie musi oznaczać aktywności stricte fizycznej czy umysłowej, ale możemy pracować również emocjami - podkreślał filozof.

Czy praca może być zabawą? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: dr Mateusz Falkowski (filozof)

Data emisji: 17.02.2018 

Godzina emisji: 23.00

pg

Czytaj także

Filozofia z Gombrowiczem w 6 godzin i kwadrans

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 17:26
- Ta książka jest mistrzowskim dziełem wprowadzającym do problematyki filozoficznej w sposób tak precyzyjny, a jednocześnie prosty, że trudno sobie wyobrazić coś lepszego w tym gatunku - mówił o "Kursie filozofii w sześć godzin i kwadrans" Witolda Gombrowicza jego polski tłumacz Ireneusz Kania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ojcostwo. Między symboliką a codziennym życiem

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 12:00
- Pojęcia symboliczne i społeczne konotacje związane z rolą ojca trochę zaburzają to, co jest istotą ojcostwa, czyli relacja do dziecka, a pośrednio również do matki dziecka oraz do innych ojców, matek i dzieci - mówił w Dwójce prof. Robert Piłat, filozof.
rozwiń zwiń