Samotność - czym jest z punku widzenia filozofii?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2023 00:00
Gościem tego wydania audycji z cyklu "Rachunek myśli" (28.10) był prof. Piotr Domeracki, filozof z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Badania naukowe wykazały, że większość ludzi nie potrafi spędzić 15 minut w samotności nie wykonując w tym czasie żadnej czynności
Badania naukowe wykazały, że większość ludzi nie potrafi spędzić 15 minut w samotności nie wykonując w tym czasie żadnej czynnościFoto: Shutterstock

Jest cieniem ludzkiej indywidualności i niepowtarzalności. Na płaszczyźnie egzystencjalnej dotyczy wszystkich. W sferze praktycznej bywa wynikiem splotu okoliczności bądź wyboru. Niektórzy sądzą, że nasze poznanie nie jest w stanie jej forsować. Współcześnie często mówi się o jej epidemii. O samotności porozmawiamy w audycji z Piotrem Domerackim.

To filozof, etyk, aksjolog i religioznawca; profesor w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Sekretarz Oddziału Toruńskiego Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, członek Polskiego Towarzystwa Etycznego, członek redakcji "Ruchu Filozoficznego", członek Polskiego Towarzystwa Religioznawczego, członek Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Junior Associate Fellow w The International Institute for Hermeneutics, członek-założyciel International Society for Research on Solitude, członek The International Association for the History of Religions, członek The European Association for the Study of Religions. Twórca i popularyzator monoseologii, czyli filozoficznych, a szerzej interdyscyplinarnych, studiów nad samotnością.

Efektem działalności prof. Piotra Domerackiego w tym zakresie jest książka jego autorstwa pt. "Rozstaje samotności. Studium filozoficzne".


Posłuchaj
59:49 2023_10_28 22_59_47_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Filozof prof. Piotr Domeracki o samotności (Rachunek myśli/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Piotr Domeracki (filozof, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 28.10.2023

Godz. emisji: 23.00

pg

Czytaj także

Przyjaźń i jej miejsce w ludzkim życiu

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 00:00
Czy każdy człowiek zdolny jest do przyjaźni? Dlaczego przyjaźń jest tak ceniona i pożądana? Jakie są granice stania po stronie przyjaciela?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Śniadanie z Seneką". Tłumaczka: wiele nauk Seneki brzmi dobrze tylko na papierze

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2023 17:43
- Seneka miał tylko taki ogląd ludzkiej natury i tylko taki wgląd w naturę ludzkich emocji, jaki mógł mieć, nawet będąc luminarzem swoich czasów. W związku z tym wiele z tego, co on twierdzi z całą bezwzględnością, jeśli chodzi np. o sposoby, jak sobie radzić z negatywnymi emocjami, brzmi bardzo dobrze tylko na papierze. W praktyce natomiast się nie sprawdzi - mówił w Dwójce Nina Wum, tłumaczka książki "Śniadanie z Seneką. Nauki stoików na dzisiejsze czasy" Davida Fidelera.
rozwiń zwiń