Komunikacja - informacje, emocje i wpływanie na rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2024 00:00
Może być miejska, dalekobieżna lub międzyludzka. Ta ostatnia wiąże się z szeroko pojętą mową, nie tylko jako sposobem przekazywania informacji, ale także jako ekspresją emocji oraz metodą wpływania na rzeczywistość.
Mowa jest sposobem przekazywania informacji, ekspresji emocji oraz metodą wpływania na rzeczywistość
Mowa jest sposobem przekazywania informacji, ekspresji emocji oraz metodą wpływania na rzeczywistośćFoto: shutterstock/fizkes

Istotny jest w niej zarówno nadawca, jak i odbiorca, a także medium, w którym się odbywa. O komunikacji rozmawialiśmy w "Rachunku myśli" z prof. Piotrem Domerackim - filozofem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

***

Tematem poprzedniej audycji z cyklu "Rachunek myśli" była wdzięczność, o której rozmawialiśmy z dr. Piotrem Stankiewiczem - filozofem i pisarzem. 

Zajmują się nią głównie psychologowie i... poradniki. Można ją rozpatrywać nie tylko jako pewien stan emocjonalny, ale także jako postawę wobec innych ludzi i wobec świata. Wiąże się wówczas zarówno z docenianiem tego, co nas spotyka, jak i z wychodzeniem poza własne ego oraz ze świadomością ograniczoności własnej mocy i sprawczości. A także z patrzeniem na świat przez pryzmat indeterminizmu.

W jaki sposób przekłada się to na życie codzienne? Z czym się łączy? Czy zawsze się sprawdza? W audycji porozmawialiśmy o wdzięczności jako trwałej postawie wobec rzeczywistości i jej etyczno-emocjonalnych konsekwencjach dla życia - także tych osób, które wdzięczne nie są.


Posłuchaj
59:45 2024_03_02 23_00_13_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Komunikacja - informacje, emocje i wpływanie na rzeczywistość (Rachunek myśli/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 2.03.2024

Godzina emisji: 23.00

mgc/mo

Czytaj także

Los - jak go rozumiemy?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 11:00
Bywa ślepy, zły, okrutny, ciężki i marny. Można być jego ulubieńcem lub ofiarą. Czasami nam sprzyja i do nas się uśmiecha. Bywa złośliwy, choć można go też kusić. Najczęściej jednak jest zmienny i ślepy, a człowiek wydany jest na jego pastwę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polska Rozmawia". Jak rozmawiać z ludźmi o innych poglądach?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 19:20
Rozmowa to fundament naszego funkcjonowania w społeczeństwie, w którym wiadomo, że ludzie mają różne poglądy. - Dobrze jest się pięknie różnić, ale należy szukać sposobu na to, żeby się dogadać. Żeby się usłyszeć i zrozumieć - mówi w Czwórce Emilia Kaczmarek, koordynatorka projektu "Polska Rozmawia".
rozwiń zwiń