Sierpień 1980. "Rolnicy też walczyli o swoje prawa"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 19:00
- Gdy tylko rozpoczęły się strajki w sprawie wolnych związków zawodowych, zadawałem sobie tylko jedno pytanie: czy rolnicy też będą mieli prawo do takich zrzeszeń – opowiadał w Dwójce Artur Balazs.
Audio
  • Rozmowa z Arturem Balazsem, działaczem antykomunistycznym i byłym ministrem na początku III RP (Retrospekcje/Dwójka)
Grafika na podstawie zdjęcia Artura Balazsa z Biblioteki Sejmu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej
Grafika na podstawie zdjęcia Artura Balazsa z Biblioteki Sejmu Polskiej Rzeczpospolitej LudowejFoto: wikimedia/pixabay/domena publiczna

- Bardzo szybko w Szczecinie znalazła się grupa rolników i ogrodników, którzy podobnie jak ja uważali, że proponowany przez "Solidarność" scenariusz powinien również objąć prawa naszej grupy. Spotykaliśmy się wtedy nielegalnie, bo władza po podpisaniu porozumień sierpniowych uznała, że pracownicy oczywiście mogą mieć związki zawodowe, natomiast rolnicy sami są pracodawcami i nie należą im się tego rodzaju związki – opowiadał Artur Balazs, który działał w podziemiu antykomunistycznym, a już w czasach III RP zasiadał jako minister w kilku rządach.

W jakich okolicznościach udało się rolnikom doprowadzić do przełomu i rejestracji NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych? Z jakimi problemami zmagała się ta grupa już w czasach III RP? Między innymi o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Retrospekcje

Prowadzi: Antoni Dudek

Gość: Artur Balazs (polityk, rolnik)

Data emisji: 31.08.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/jp

reklama

Czytaj także

Prof. Paczkowski: w sprawach politycznych byłem outsiderem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 14:00
- Wiedziałem oczywiście, że są "komandosi", że jest list otwarty Kuronia i Modzelewskiego. Ale na szerszą skalę to wszystko dotarło do mnie po marcu 1968 roku - wspominał w Dwójce prof. Andrzej Paczkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Architekt i polityk. Spotkanie z Czesławem Bieleckim

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 12:00
Gościem audycji "Retrospekcje" był architekt, a zarazem publicysta, działacz opozycji w PRL oraz poseł na Sejm III kadencji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czuma: byłem przeciwny spaleniu Muzeum Lenina

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 23:00
- Uważałem, że najpierw musimy dużo popracować przy myśli, że trzeba upominać się o wolność, poprzez wydawnictwa. Uważałem, że zrobienie takiego fajerwerku nam zaszkodzi - Andrzej Czuma wspominał w Dwójce próbę zniszczenia Muzeum Lenina w Poroninie w roku 1970.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Student niezależny. Jarosław Guzy o PRL i III RP

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 12:10
Gościem prof. Antoniego Dudka w "Retrospekcjach" był pierwszy lider Niezależnego Zrzeszenia Studentów, działacz opozycji i przedsiębiorca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiesław Kaczmarek. Opowieść ministra z lewicy

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 15:00
Wiesław Kaczmarek opowie o tym, jak trafił do polityki w 1989 r., oceni prywatyzację polskiej gospodarki i odniesie się do afery Orlenu i obecnej pozycji lewicy.
rozwiń zwiń