Aleksander Bentkowski. Prawnik Mazowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 17:00
- Podstawowym obowiązkiem sędziego jest wydawanie sprawiedliwego wyroku. Tak powinien interpretować przepisy, by dochować zgodności werdyktu z duchem, a nie z literą prawa – mówił Aleksander Bentkowski w audycji "Retrospekcje".
Audio
  • Aleksander Bentkowski o reformie sądów w latach 90. (Retrospekcje/Dwójka)
Aleksander Bentkowski
Aleksander BentkowskiFoto: Sławomir Kaczorek/Senat Rzeczypospolitej Polskiej

- Kiedy Tadeusz Mazowiecki zaproponował mi objęcie stanowiska ministra sprawiedliwości od razu zapytał, jaki mam pomysł na reformę sądownictwa – opowiadał Aleksander Bentkowski o początku reform sądów po przełomie 1989 roku. - Odparłem, że porozumienia Okrągłego Stołu wyraźnie akcentowały, że przyszły wymiar sprawiedliwości ma się opierać na niezawisłych sądach i ma być powołana Krajowa Rada Sądownicza i to jest główny wyznacznik zmian - mówił były minister sprawiedliwości.

Rząd Mazowieckiego przeprowadził zasadnicze zmiany w strukturze wymiaru sprawiedliwości, organizacji sądów i dokonał wielu zmian personalnych. – Chociaż konstytucja nie określa tego w sposób wyraźny, jest niewątpliwe, iż mamy już do czynienia z trójpodziałem władzy. Sąd Najwyższy stojący na czele wszystkich organów sądowych jest z mocy prawa reprezentantem tej trzeciej władzy, władzy sądowniczej – można się było dowiedzieć z archiwalnego nagrania wypowiedzi Adama Strzembosza, który był zastępcą Aleksandra Bentkowskiego.

Minister sprawiedliwości opowiedział w audycji także o wymiarze sprawiedliwości w PRL, filozofii działania ówczesnych sądów, a także o skali problemów w reformowaniu sądownictwa po 1989 r.

***

Tytuł audycji: "Retrospekcje"

Prowadzi: Antoni Dudek

Goście: Aleksander Bentkowski, minister sprawiedliwości w rządzie Tadeusza Mazowieckiego

Data emisji: 25.09.2017

Godzina emisji: 21.00

mko/bch

Czytaj także

Prof. Paczkowski: w sprawach politycznych byłem outsiderem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 14:00
- Wiedziałem oczywiście, że są "komandosi", że jest list otwarty Kuronia i Modzelewskiego. Ale na szerszą skalę to wszystko dotarło do mnie po marcu 1968 roku - wspominał w Dwójce prof. Andrzej Paczkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czuma: byłem przeciwny spaleniu Muzeum Lenina

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 23:00
- Uważałem, że najpierw musimy dużo popracować przy myśli, że trzeba upominać się o wolność, poprzez wydawnictwa. Uważałem, że zrobienie takiego fajerwerku nam zaszkodzi - Andrzej Czuma wspominał w Dwójce próbę zniszczenia Muzeum Lenina w Poroninie w roku 1970.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Student niezależny. Jarosław Guzy o PRL i III RP

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 12:10
Gościem prof. Antoniego Dudka w "Retrospekcjach" był pierwszy lider Niezależnego Zrzeszenia Studentów, działacz opozycji i przedsiębiorca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiesław Kaczmarek. Opowieść ministra z lewicy

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 15:00
Wiesław Kaczmarek opowie o tym, jak trafił do polityki w 1989 r., oceni prywatyzację polskiej gospodarki i odniesie się do afery Orlenu i obecnej pozycji lewicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sierpień 1980. "Rolnicy też walczyli o swoje prawa"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 19:00
- Gdy tylko rozpoczęły się strajki w sprawie wolnych związków zawodowych, zadawałem sobie tylko jedno pytanie: czy rolnicy też będą mieli prawo do takich zrzeszeń – opowiadał w Dwójce Artur Balazs.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiesław Johann. Od radiowca do sędziego Trybunału

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 19:00
Gościem prof. Antoniego Dudka w "Retrospekcjach" był Wiesław Johann - prawnik, dziennikarz, nauczyciel akademicki.
rozwiń zwiń