X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Po które - nie umieraj?". Opowieść o Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 11:30
W piątą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej przypominamy audycję, w której poetkę wspominali jej znajomi i przyjaciele.
Audio
  • Znajomi i przyjaciele wspominają Wisławę Szymborską (Dwójka/Opowieści po zmroku)
Wisława Szymborska, Kraków 1996 r.
Wisława Szymborska, Kraków 1996 r.Foto: TVP/PAP/Andrzej Głuc

maszyna.jpg
Pięć lat bez Wisławy Szymborskiej. "O śmierci bez przesady"

Wisława Szymborska, przez przyjaciół nazywana Wisełką, znana była ze swojej pogody ducha. W jej mieszkaniu często gościli przyjaciele, których częstowała zupkami z proszku i zabawiała loteryjkami. - Najbardziej przejmującym przedmiotem, który był u niej w domu, jest maleńki czarny notesik, w którym zapisywała pomysły na wiersze, metafory, rymy, tytuły. Kiedy wykorzystała już jakiś pomysł, to go wykreślała. A wiele fraz pozostało niewykreślonych, m.in. "Piąte - nie zabijaj, które - nie umieraj?" - wspominał Michał Rusinek.

Prof. Teresa Walas opowiadała natomiast, dlaczego nie wierzyła w to, że Szymborska dostanie nagrodę Nobla, i wyjaśniała, z jakiego powodu poetka stresowała się przyjęciem u szwedzkiego króla. Bliscy wspominają także relacje, jakie łączyły Szymborską z pisarzem Kornelem Filipowiczem.

***

Szymborska_Filipowicz_Listy.jpg
Szymborska – Filipowicz. Ryby, koty, poezja i miłość

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzą: Elżbieta Łukomska i Dorota Gacek

Goście: Michał Rusinek (prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej), Jarosław Mikołajewski (poeta, tłumacz), prof. Teresa Walas (literaturoznawczyni), Jerzy Pilch (pisarz), Urszula Kozioł (poetka, pisarka), Tadeusz Nyczek (krytyk literacki)

Data emisji: 1.02.2016

Godzina emisji: 21.30

mg/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sześć lat bez Wisławy Szymborskiej. "O śmierci bez przesady"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 16:00
- Wiadomo, zostały jej wiersze, które będą trwały tak długo, jak długo ktokolwiek będzie w tym języku mówił. Ale brakuje tej, z którą można się było zobaczyć, porozmawiać - wspominał kilka lat temu w Dwójce Wisławę Szymborską Bronisław Maj. 1 lutego mija 6 lat od śmierci znakomitej poetki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moskaliki, czyli historia katuszy pod świątyniami

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 08:00
Moskaliki to nie tylko malutkie śledzie sprzedawane w słoikach, lecz także krótkie wierszyki, które rozpropagowała Wisława Szymborska, a nazwą ochrzciła Joanna Szczęsna. W "Notatniku Dwójki" rozmawialiśmy o historii "moskalikowania".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monty Python, wolność, Wisława Szymborska. Jak Polacy uczyli się poczucia humoru

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 12:00
- Moje pokolenie bawił język ezopowy, aluzyjny. Teraz młodzi ludzie posługują się przede wszystkim humorem absurdalnym - mówił w Dwójce Michał Rusinek, dodając, że znajduje to odzwierciedlenie także w literackich gustach Polaków.
rozwiń zwiń