"Afazja polska". Jak odzyskać historyczną pamięć

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 16:58
- Piszę o latach 1939-1949, kluczowym dziesięcioleciu, jeśli chodzi o zerwanie ciągłości w rozumieniu samych siebie jako zbiorowość - mówił Przemysław Dakowicz o problematyce swoich dwóch książek traktujących o "afazji polskiej".
Audio
  • Z Przemysławem Dakowiczem rozmawia Wacław Holewiński (Dwójka)
Grafika promująca książkę Afazja polska Przemysława Dakowicza
Grafika promująca książkę "Afazja polska" Przemysława DakowiczaFoto: mat. prasowe

- To dziesięciolecie wydaje mi się istotne dla zrozumienia, czym był XX wiek w polskiej historii, czym był komunizm - tłumaczył eseista. Jak przypominał, Polska w tym czasie "została zmieciona z powierzchni ziemi, przesunięta na zachód, przemieszana, jeśli chodzi o ludność". - W ten sposób stworzony został jakiś organizm, który do dziś nie jest organizmem o pełniej równowadze psychospołecznej - podkreślał gość Dwójki.

Jakie postaci - i stojące za nimi historie - przywołuje w swoich książkach ("Afazja polska" i "Afazja polska 2") Przemysław Dakowicz? Jak kontrapunktuje to naszą współczesnością? I dlaczego nawet ważniejszym terminem niż "pamięć" może być, w kontekście odzyskiwania przeszłości, termin "wyobraźnia"?

***

Prowadzi: Wacław Holewiński

Gość audycji: Przemysław Dakowicz (poeta, krytyk literacki, eseista)

Data emisji: 27.01.2017

Godzina emisji: 15.00

jp/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dakowicz: nie istniejemy bez dialogu z przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 14:00
- Wyobraźnia i świadomość, szczególnie młodych ludzi, nie jest dziś w stanie ogarniać tego, co wydarzyło się w przeszłości, a czego myśmy sobie wciąż nie opowiedzieli - mówił Przemysław Dakowicz, pierwszy laureat nagrody literackiej Skrzydła Dedala.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura wyleczy schizofrenię współczesności?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 13:00
– W swoich najistotniejszych dokonaniach literatura dotyka sfery, która jest przedmiotem zainteresowania religii i psychiatrii – mówił Przemysław Dakowicz, autor tomu poematów "Ćwiczenia duchowne".
rozwiń zwiń