Rezurekcja nocą, czyli Wielkanoc u Reymonta

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 14:40
- Święta na wsi przebiegały w zupełnie innym rytmie niż w mieście. W "Chłopach" czytamy opis, w którym w niedzielę wielkanocną cała wieś śpi, a uroczyste śniadanie rozpoczyna się dość późno – powiedziała prof. Maria Jolanta Olszewska.
Audio
  • Prof. Maria Jolanta Olszewska oraz Paweł Matwiejczuk o obrzędach wielkanocnych w "Chłopach" Władysława Reymonta (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
Portret Władysława Reymonta na płótnie Jacka Malczewskiego
Portret Władysława Reymonta na płótnie Jacka MalczewskiegoFoto: Jacek Malczewski/Wikimedia/domena publiczna

- Działo się tak, ponieważ mieszkańcy Reymontowskich Lipiec świętowali rezurekcję w nocy, czyli tak, jak w rzeczywistości zmartwychwstał Chrystus. Potem, gdy wieś już się budziła, mieszkańcy czekali na wizytę księdza. Ta jednak była przywilejem tylko dla bogatych chłopów, biedniejsze rodziny musiały same przyjść na spotkanie z kapłanem – dodała prof. Maria Jolanta Olszewska, która mówiła w audycji o obrzędach wielkanocnych przedstawionych w "Chłopach" Władysława Reymonta.

W nagraniu audycji dowiemy się również, jak wyglądały zwyczaje lipczan kultywowane w Wielki Piątek, a także posłuchamy o niezwykłym darze, jaki miała Jagna... do wykonywania pisanek.

***

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: prof. Maria Jolanta Olszewska (Zakład Literatury i Kultury 2. połowy XIX wieku Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego), Paweł Matwiejczuk (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie)

Data emisji: 15.04.2017

Godzina emisji: 12.00

mz/kul

Czytaj także

"Żywizna". Płyta nagrana w lesie i z miłości do lasu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 14:00
- Mieliśmy problemem ze znalezieniem lasu, nad którym nie latają samoloty i gdzie nie ma drogi w pobliżu. Na Kurpiach nie znalazłem takiego miejsca - o kulisach nagrywania płyty z kurpiowską śpiewaczką Genowefą Lenarcik opowiadał w Dwójce Raphael Rogiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antonina Karpiel o dawnym życiu górali w Kościelisku

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 15:44
- Mój dziadek pobudował dom, żeby więcej gór widzieć, inny nie patrzał na góry, tylko żeby miał więcej polany, żeby miał co orać i sadzić - mówiła w Dwójce jedna z najstarszych mieszkanek Kościeliska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cecylia Zielińska, poetka zafascynowana wsią

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 13:50
- Wiejskie pejzaże, te wschody i zachody słońca, zawsze we mnie coś poruszają. Piękno polskiej ziemi i przyrody jest moim tematem, tym, co mnie najbardziej w sercu nurtuje - mówiła w Dwójce ludowa poetka z Kujaw.
rozwiń zwiń