Jacek Bromski: Emilian Kamiński był oddany swojej pracy całym sercem

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 22:30
- To była jego pasja. Cała ta historia, i Teatru Kamienica, i przedtem tych tajnych spektakli, których niewiarygodną ilość odbył w prywatnych mieszkaniach w stanie wojennym. Poza tym był dobrym człowiekiem po prostu. Dobrym i utalentowanym. Bardzo smutno, że odszedł, i to w takim momencie - mówił reżyser Jacek Bromski w audycji specjalnej poświęconej Emilianowi Kamińskiemu. Wybitny aktor zmarł w drugi dzień świąt w wieku 70 lat.
Emilian Kamiński
Emilian KamińskiFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Człowiek teatru

Emilian Kamiński miał w swoim dorobku ponad setkę ról teatralnych, filmowych i musicalowych. Aktor i reżyser był także dyrektorem Teatru Kamienica w Warszawie, który powołał do życia w 2009 roku.

W 1975 roku Emilian Kamiński ukończył z wyróżnieniem warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Na scenie zadebiutował rolą Pawła w "Pierwszym dniu wolności" w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli (1976). Już rok później trafił do Teatru Narodowego, którym kierował wówczas Adam Hanuszkiewicz. Tutaj aktor rozwijał swój talent w nowatorskich realizacjach klasyki polskiej i światowej. Zagrał m.in. Alfreda w "Mężu i żonie" według Fredry czy Horacego w "Szkole żon" Moliera - spektaklach w reżyserii Adama Hanuszkiewicza.

Tajne spektakle w stanie wojennym

Ogromny przełom w jego karierze zbiegł się z tragicznymi wydarzeniami w historii Polski. Po wybuchu stanu wojennego Emilian Kamiński wraz z Maciejem Szarym, Andrzejem Piszczatowskim i Ewą Dałkowską współtworzył Teatr Domowy, który upominał się o ofiary i więźniów stanu wojennego, a także o ludzką godność.

Swoją decyzję o przystąpieniu do zespołu Teatru Domowego aktor wspominał przed dwoma laty na antenie Dwójki w audycji "Mazurek słucha".

Człowiek filmu

Dorobek filmowy Emiliana Kamińskiego to kilkadziesiąt ról znanych zarówno z dużego ekranu, jak i z telewizji. Olbrzymią popularność przyniosła mu rola malarza Jerzego w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego "Szaleństwa Panny Ewy" (1985). Dużą sympatię publiczności przyniosła mu rola Bociana w komediach Jacka Bromskiego "U Pana Boga w ogródku" i "U Pana Boga za miedzą".

Jak zdradził reżyser, trwają zdjęcia do kolejnej części sagi - filmu i serialu "U Pana Boga w Królowym Moście". - Emilian zostawił nas niestety w trakcie pracy. Nie zdążył zagrać jednej sceny. Mieliśmy świadomość, że jest bardzo chory, chociaż grał wspaniale. Widać było po nim jednak zmęczenie i że walczy z chorobą. Co mnie trochę pociesza w tym smutki, to że Emilian był zadowolony z tego, że jeszcze raz się wcieli w postać burmistrza Bociana. Na pewno się cieszę, że widzowie zobaczą go jeszcze pod koniec przyszłego roku, gdy film będzie skończony - zapowiedział Jacek Bromski.

Młodsi widzowie pamiętają Emiliana Kamińskiego z ról dubbingowych. Swojego głosu użyczył on między innymi krabowi Sebastianowi w "Małej Syrence" oraz guźcowi Pumbie w "Królu Lwie".

Czytaj też:

Z odejściem przyjaciela nie może pogodzić się Ewa Dałkowska. - Nie zgadzam się z tym losem, który zabrał nam Emiliana. Dla mnie to był nieprawdopodobnie żywotny człowiek. Wiedziałam, że ma troszeczkę kłopotów, ale nie sądziłam, że te kłopoty go złamią. Byliśmy jak rodzina - wyznała aktorka.

Posłuchaj
28:25 2022_12_26 22_00_45_Dwojka_Audycja_specjalna.mp3 Emilian Kamiński we wspomnieniach (Audycja specjalna/Dwójka) 

23 grudnia Emilian Kamiński został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

***

Audycja specjalna

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Ewa Dałkowska (aktorka), Jacek Bromski (reżyser), Sylwester Maciejewski (aktor), Olaf Lubaszenko (aktor), Wawrzyniec Kostrzewski (reżyser)

Data emisji: 26.12.2022

Godzina emisji: 22.00

IAR/PAP/mo/pg/kor

Czytaj także

W stanie wojennym nie było gdzie grać, więc graliśmy w domu – mówi Ewa Dałkowska

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 20:30
Po wprowadzeniu stanu wojennego zamknięte zostały wszystkie instytucje kultury: teatry, opery i filharmonie, galerie, kina, odwołano koncerty. Prawie natychmiast powstał kulturalny „drugi obieg” bez cenzury: spektakle teatralne grane w prywatnych mieszkaniach i salkach katechetycznych, wideopokazy filmowe, dyskusje i wykłady, a nawet koncerty. Jednym z pierwszych takich teatrów był Teatr Domowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wspaniały, odważny, pomysłowy". Artyści wspominają Emiliana Kamińskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 12:30
- Emilian Kamiński własnym, straszliwym kosztem stworzył Teatr Kamienica. (...) Coś cudownego - ten teatr - gdzie można było naprawdę zobaczyć rzeczy niezmiernie ciekawe - powiedziała w Polskim Radiu 24 aktorka Ewa Dałkowska, przyjaciółka Emiliana Kamińskiego. Artystyczny dorobek artysty wspominali także m.in. Olaf Lubaszenko, Teresa Lipowska czy Laura Łącz.
rozwiń zwiń