Aktor i reżyser Emilian Kamiński zmarł w wieku 70 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 10:58
W wieku 70 lat, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł aktor i reżyser Emilian Kamiński. Informację o jego śmierci potwierdziła rzeczniczka prasowa Teatru Kamienica Patrycja Pawlik. 
W wieku 70 lat zmarł aktor i reżyser Emilian Kamiński
W wieku 70 lat zmarł aktor i reżyser Emilian KamińskiFoto: Marcin Obara/PAP

W wieku 70 lat zmarł Emilian Kamiński - aktor i reżyser, założyciel Fundacji Atut i Teatru Kamienica w Warszawie, którego był dyrektorem. Emilian Kamiński ma w swoim dorobku ponad setkę ról teatralnych, filmowych i musicalowych.

23 grudnia został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Zmarł Emilian Kamiński

Emilian Kamiński był absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył z wyróżnieniem w 1975 roku. Na scenie zadebiutował rolą Pawła w "Pierwszym dniu wolności" w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli.

Dorobek filmowy Emiliana Kamińskiego to kilkadziesiąt ról znanych zarówno z dużego ekranu jak i z telewizji. Olbrzymią popularność przyniosła mu rola malarza Jerzego w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego "Szaleństwa Panny Ewy" (1985). Dużą sympatię publiczności przyniosła mu rola Bociana w komediach Jacka Bromskiego "U Pana Boga w ogródku" i "U Pana Boga za miedzą".

Młodsi widzowie pamiętają go z ról dubbingowych. Emilian Kamiński swojego głosu użyczył między innymi krabowi Sebastianowi w "Małej Syrence" oraz guźcowi Pumbie w "Królu Lwie".

Czytaj także:

Emilian, co ładnie gra na gitarze, śpiewa i mówi wiersze

- Na szkolnej uroczystości, którą prowadziło trzech studentów akademii teatralnej, Jerzy Radziwiłłowicz, Maciej Szary, Andrzej Oksza, moje koleżanki z klasy poszły do nich i powiedziały, że jest tutaj Emilian, co ładnie gra na gitarze, śpiewa i mówi wiersze - o początkach i rozwoju swojej drogi artystycznej opowiadał w Dwójce Emilian Kamiński goszcząc w audycji Roberta Mazurka.

Piękny egzamin u profesora Bardiniego

- W szkole teatralnej na Miodowej miałem piękny egzamin. Egzaminował m.in. prof. Bardini. Dostałem się do szkoły, którą pokochałem. Potem, już na 3 roku dostałem propozycję pracy w Teatrze Narodowym, a gdy kończyłem szkołę miałem propozycje z czterech teatrów. Wkrótce spotkał mnie rektor Tadeusz Łomnicki, mówił do mnie "Harcerzyk". Wybrałem Łomnickiego, zaprzyjaźniłem się z nim - wspominał.

Teatr ma nie odbierać ludziom chęci do życia

- Moje motto - mówił dyrektor Teatru Kamienica - brzmi: teatr ma nie odbierać ludziom chęci do życia. Nie pracuję dla krytyków, tylko dla widzów. Widz jest u mnie najważniejszy - zapewniał. - Chcę robić spektakle, które dają ludziom oddech, ale mamy w repertuarze także sztuki misyjne, poważne - podkreślał.

ng/IAR/PAP/mo

Czytaj także

Emilian Kamiński: w teatrze trzeba wąchać czas

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 10:00
- Jeżeli robiąc teatr nie liczę się z widzem, z jego światopoglądem, to popełniam wielki błąd - mówił w Dwójce wybitny aktor i założyciel Teatru Kamienica, uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dokonania na rzecz upowszechniania kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emilian Kamiński o wigilii z bezdomnymi: chodzi o to, żeby dać im iskierkę nadziei

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 08:09
Jak co roku w Teatrze Kamienica zorganizowana została wigilia dla bezdomnych. - Oni są w beznadziei. Największym problemem bezdomności jest brak nadziei. To jest taki promyk, żeby dać im nadzieję - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor teatru, aktor i reżyser Emilian Kamiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emilian Kamiński o Unii Teatrów Niezależnych

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 13:59
- Chcemy, by nas zauważono. By władze wzięły nas pod uwagę - mówił w "Poranku Dwójki" Emilian Kamiński o nowej, wspólnej inicjatywie polskich teatrów prywatnych.
rozwiń zwiń