Konkurs Szymanowskiego - "głos". "Z poziomem bywało różnie, generalnie dość wysoki"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 18:30
Jako ostatni zmagania w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach rozpoczęli wokaliści. Najliczniej obsadzona kategoria - 32 uczestników - przystąpiła do I etapu w piątek (15.09), a przesłuchania trwały do niedzielnego południa. - W przeważającej mierze były to głosy żeńskie - mówił Marcin Majchrowski w specjalnej audycji podsumowującej ten etap zmagań.
Justyna Bujak podczas I etapu przesłuchań Konkursu im. K. Szymanowskiego w kategorii głos
Justyna Bujak podczas I etapu przesłuchań Konkursu im. K. Szymanowskiego w kategorii "głos"Foto: Radosław Kaźmierczak
  • Zakończył się I etap przesłuchań w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w kategorii "głos".
  • Była to najpopularniejsza kategoria, do rywalizacji przystąpiło 32 uczestników: 27 kobiet i 5 mężczyzn.
  • W II etapie zaśpiewają: Justyna Bujak - sopran, Tatiana Hajzusova - sopran, Catherine Hooper - sopran, Shanley Horvitz - mezzosopran, Justyna Khil - sopran, Joanna Kędzior - sopran, Magdalena Lucjan - sopran, Aleksandra Łaska - sopran, Alexandra Nowakowski - sopran, Natalia Płonka - mezzosopran, Monika Radecka - sopran, Anna Thun - mezzosopran, Johanna Will - sopran, Jan Żądło - baryton.

Lutosławski papierkiem lakmusowym

W I etapie śpiewacy wykonywali 15-minutowy program złożony z pieśni i arii operowych określonych w regulaminie.

- Był to bardzo bogaty repertuar, bardzo zróżnicowany, chociaż skondensowany czasowo, ale wszystko ułożone w ten sposób, żeby pokazywać poszczególnych kandydatów do nagród w tym konkursie z bardzo wielu stron - zauważył Marcin Majchrowski. - Repertuar został wybrany dość szczególnie, bo było kilka "papierków luksusowych", m.in. aria bel canto czy pieśń Witolda Lutosławskiego, które do najłatwiejszych interpretacyjne i wykonawczo nie należą - podkreślał.

Zobacz także: II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego w Dwójce

Poziom wykonań "dość wysoki"

Do II etapu przeszło 14 z 32 uczestników: Justyna Bujak - sopran, Tatiana Hajzusova - sopran, Catherine Hooper - sopran, Shanley Horvitz - mezzosopran, Justyna Khil - sopran, Joanna Kędzior - sopran, Magdalena Lucjan - sopran, Aleksandra Łaska - sopran, Alexandra Nowakowski - sopran, Natalia Płonka - mezzosopran, Monika Radecka - sopran, Anna Thun - mezzosopran, Johanna Will - sopran, Jan Żądło - baryton.

- Jury postanowiło zredukować liczbę występujących o ponad 50 proc., a według zapisów regulaminu mogło zakwalifikować do II etapu nawet 25 wykonawców. To jest właściwie odpowiedź na pytanie o ogólny poziom wykonawczy. Bywało z tym różnie, ale generalnie był on dość wysoki - stwierdził Marcin Majchrowski.

Czytaj także:

Wielka szansa dla młodych muzyków

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego to szansa dla wybitnych młodych artystów. Szansa, by swej karierze nadać rozmach i tempo. Szansa, by stać się artystą rozpoznawalnym na świecie. A także by zdobyć ważną nagrodę.

Konkurs odbywa się co pięć lat w czterech kategoriach wykonawczych: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, szczególną kategorię tworzy konkurs kompozytorski, który rozgrywa się na rok przed konkursem wykonawczym.

Posłuchaj
60:38 2023_09_18 17_00_10_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp3 II Konkurs Szymanowskiego - podsumowanie I etapu w kategorii "głos" (Audycja okolicznościowa/Dwójka)

 

Dwuetapowe przesłuchania

Przesłuchania w ramach I i II etapu prowadzone są w dniach 5-22 września br. 23 września konkurs zwieńczą uroczysta gala finałowa, w trakcie której nastąpi wręczenie nagród, oraz koncert laureatów z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wstęp na przesłuchania koncertowe jest bezpłatny, a odbywają się one w dwóch sesjach. Pierwsza w godz. 10.00-13.00, druga zaś w godz. 15.30-18.30. 

Wielkie brawa dla uczestników, którzy zakwalifikowali się do II etapu Konkursu Szymanowskiego w kategorii głos:

W każdej kategorii uczestnicy prezentują się przed międzynarodowym jury, złożonym z najwybitniejszych postaci świata muzyki, wpływowymi krytykami, agentami, mediami, oraz serdecznie kibicującą im publicznością. Pula nagród w wysokości blisko 300 tys. euro oraz gwarantowane nagrania płytowe i zaproszenia koncertowe sprawiają, że zwycięstwo w konkursie może stać się przełomowym momentem w życiu każdego uczestnika.

 

***

II Konkurs Szymanowskiego - podsumowanie I etapu

Prowadził: Marcin Majchrowski

Data emisji: 18.09.2023

Godzina emisji: 17.00

mgc

Czytaj także

"Najważniejsze to utożsamić się z muzyką". Kevin Kenner o Konkursie Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 12:08
- Szymanowski uważał, że muzyka ma siłę zbliżania ludzi do siebie, że jest sztuką inkluzywną i jednoczącą. Wierzył też w to, że nie powinna pozostawać bez związku z tym, co dzieje się na świecie. Żył w trudnych czasach - czasach wojny, agresywnego nacjonalizmu… Tak jak my dziś. Dlatego jego utwory wybrzmiewają obecnie ze zdwojoną siłą - mówił w Dwójce Kevin Kenner, szef jury w kategorii "fortepian" II Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

II Konkurs im. K. Szymanowskiego - podsumowanie I etapu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2023 10:00
Znamy już nazwiska uczestników startujących w kategorii "fortepian" i "skrzypce", którzy awansowali do II etapu w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W audycji specjalnej podsumowaliśmy dotychczasowe zmagania.
rozwiń zwiń