"Barbara Radziwiłłówna". Premiera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 13:27
"Barbara Radziwiłłówna" to nieznane dzieło Henryka Jareckiego – ulubionego ucznia Stanisława Moniuszki, współtwórcy polskiego Teatru Stanisława Skarbka we Lwowie. W audycji z cyklu "Przed premierą" przyjrzeliśmy się przygotowaniom do premiery w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Henryk Jarecki kompozytor, dyrygent i pedagog, był ulubionym uczniem Stanisława Moniuszki w warszawskim Instytucie Muzycznym
Henryk Jarecki kompozytor, dyrygent i pedagog, był ulubionym uczniem Stanisława Moniuszki w warszawskim Instytucie MuzycznymFoto: mat. promocyjne

Twórczość Jareckiego wpisywała się w narodowy nurt "wielkiej opery doby pomoniuszkowskiej". Jego wyznacznikiem było sięganie po tematykę historyczną i czerpanie ze skarbca polskiej literatury romantycznej. Jednocześnie kompozytor pozostawał pod wpływem koncepcji Richarda Wagnera – w swoich operach wprowadzał między innymi motywy przewodnie prezentowane w krótkich wstępach orkiestrowych, co konserwatywni krytycy poczytywali mu za złe. Sięgał także często do rytmów mazura, poloneza i krakowiaka.

Biorąc królową Polski za bohaterkę swojej trzeciej opery, Henryk Jarecki odniósł się do najsłynniejszej w dziejach naszego kraju historii miłosnej wplątanej nieszczęśliwie w bezwzględną walkę polityczną stronnictw możnowładczych.

"Barbara Radziwiłłówna" zagości po raz pierwszy na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej dzięki staraniom dyrygentki Marty Kluczyńskiej. W tytułową rolę wcieli się sopranistka Izabela Matuła, a towarzyszyć jej będą m.in. Łukasz Załęski, Monika Ledzion-Porczyńska i Szymon Mechliński.

W audycji przyglądaliśmy się przygotowaniom do niedzielnej (13.03) premiery tej opery w wersji koncertowej  i porozmawiamy z artystami.


Posłuchaj
23:56 Przed premierą Dwójka 10 marzec 2022 21_30_12.mp3 "Barbara Radziwiłłówna". Premiera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (Przed premierą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku (cykl "Przed premierą") 

Przygotowała: Monika Zając

Data emisji: 10.03.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Maria Callas. Szczyt popularności przyszedł po szczycie formy śpiewaczej

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 11:46
- Do 1960-61 roku Maria Callas była przede wszystkim śpiewaczką. Później z różnych powodów, przede wszystkim dlatego, że głos zaczął ją zawodzić, stała się postacią światową, bohaterką gazet, nawet tych niemuzycznych, plotkarskich - mówił Leszek Kazana, tłumacz powieści graficznej "Maria Callas to ja" Vanny Vinci, która ukazała się w Polsce nakładem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tosca" Pucciniego. Ewa Vesin: za każdym razem ten spektakl jest inny

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 10:57
- Uraczymy widzów wspaniałą operą; tym tytułem, który sprawia nam ogromną satysfakcję. "Tosca" w reżyserii Barbary Wysockiej jest znakomita i mimo że graliśmy ją już kilkadziesiąt razy, za każdym razem przeżywamy ją na nowo - mówiła w Dwójce Ewa Vesin, którą można oglądać w inscenizacji arcydzieła Giacomo Pucciniego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Waldemar Dąbrowski: skrzypce Paganiniego to instrument i dzieło sztuki

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 18:00
- Te skrzypce są wyjątkowe i od czasu do czasu tylko tacy artyści mogą na nich zagrać. Wadim Brodski jest wirtuozem, który cieszy się sławą od zwycięstwa na Konkursie im. Wieniawskiego w 1977 roku. Idea koncertu włoskiego będzie powracać w każdym roku mojej pracy - mówił na antenie Dwójki Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
rozwiń zwiń