Historia

Inwazja na Grecję - jak Mussolini opóźnił Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 06:00
Wojna w Grecji była osobistą inicjatywą Mussoliniego. Nieudolność Włochów spowodowała, że z pomocą musiał im nadejść Hitler. Udział III Rzeszy w wojnie z Grecją miał daleko idące skutki.
Audio
  • Wojna grecko-włoska - audycja Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Grecja". (PR, 3.04.2000)
  • Grecja w przeddzień inwazji włoskiej - audycja Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Grecja". (PR, 28.03.2000)
Niemiecki oficer na porzuconym brytyjskim czołgu Cruiser Mk II w Grecji
Niemiecki oficer na porzuconym brytyjskim czołgu Cruiser Mk II w GrecjiFoto: Bauer/źr. Bundesarchiv/Wikimedia Commons/CC 3.0

27 kwietnia 1941 wojska III Rzeszy wkroczyły do Aten.

Ambicją Mussoliniego było przywrócenie włoskiej dominacji w basenie Morza Śródziemnego. We włoskich rękach znajdowało się już wybrzeże dalmatyńskie i Albania. Do osiągnięcia celu brakowało jeszcze przejęcia kontroli nad brzegami Jugosławii i Grecji.

Jeszcze przed wypowiedzeniem wojny, Mussolini przeprowadził szereg prowokacyjnych akcji. Włoskie samoloty zbombardowały greckie statki płynące na Kretę, zaś włoska łódź podwodna zatopiła grecki kontrtorpedowiec.

- Sytuacja ta pozwoliła Mussoliniemu sugerować, że armia grecka nie stawi dużego oporu w przypadu konfliktu - mówił prof. Jacek Knopek w programie Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Grecja". Posłuchaj audycji.

Włochy zaatakowały Grecję 28 października 1940. Słabo uzbrojona grecka armia niespodziewanie stawiła zaciekły opór agresorowi, spychając włoskie dywizje do granicy albańskiej. Na niekorzyść Włochów działało ukształtowanie terenu i zbliżająca się zima.

Ponadto w grudniu 1940 roku pomoc wojskową dla Grecji zadeklarowała Wielka Brytania. Awantura Mussoliniego na Bałkanach zaczęła stanowić zagrożenie dla machiny wojennej III Rzeszy.

- Grecja to żywy lotniskowiec brytyjski, który będzie niepokoił Niemców rozpoczynających wojnę na wschodzie. Dlatego Hitler opóźnił atak na Rosję i rusza na Bałkany – mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz w audycji "Postacie i wydarzenia II wojny światowej".

Nieudacznictwo Mussoliniego uratowało Stalina. Hitler nie miał wyjścia. Musiał odłożyć inwazję na ZSRR i wesprzeć włoskiego sojusznika.

23 kwietnia 1941 skapitulowała grecka armia. Trzy dni później wojska III Rzeszy wkroczyły do Aten. Brytyjczycy musieli wycofać się z Grecji. Wyzwolenie kraju nastąpiło w 1944 roku.

bm

Czytaj także

Benito Mussolini. Upadek włoskiego dyktatora

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2024 05:30
28 kwietnia 1945 roku komunistyczni partyzanci rozstrzelali w miejscowości Giulino di Mezzegra Benita Mussoliniego i jego kochankę Clarę Petacci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Iwanow-Szajnowicz. Polski bohater greckiego ruchu oporu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 05:35
Za głowę agenta wyznaczono nagrodę w wysokości 5 mln drachm. Niemcy mówili, że był wart więcej niż dywizja piechoty. Trzykrotnie był aresztowany przez Gestapo, dwukrotnie zbiegł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Desant na Kretę – pyrrusowe zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 06:07
W dłuższej perspektywie Niemcy nie wykorzystali zwycięstwa, całkowicie angażując się w wojnę na froncie wschodnim. Kreta stała się pułapką dla niemieckiego garnizonu, który ostatecznie poddał się dopiero 8 maja 1945 roku.
rozwiń zwiń