Marian Jurczyk – opozycjonista, agent, prezydent. Historia człowieka uznanego za „szczególnie niebezpiecznego”

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2025 14:00
Kim był Marian Jurczyk? Opozycjonista i prezydent Szczecina, uznany przez władze PRL za „szczególnie niebezpiecznego”. Prof. Antoni Dudek rozmawia z dr. Michałem Siedziako, historykiem z Uniwersytetu Szczecińskiego i autorem biografii Mariana Jurczyka, o jego burzliwej drodze – od współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, przez działalność w „Solidarności”, aż po wybór na prezydenta Szczecina w wolnej Polsce.
Marian Jurczyk to jedna z legend Solidarności
Marian Jurczyk to jedna z legend SolidarnościFoto: Shutterstock/Longfin Media

Przez kilkanaście miesięcy współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa, z czasem stawał się coraz bardziej radykalnym przeciwnikiem władz PRL. W latach 80. znalazł się w gronie jedenastu "szczególnie niebezpiecznych" opozycjonistów, którym planowano wytoczyć proces o próbę obalenia przemocą ustroju socjalistycznego. Po transformacji został senatorem oraz prezydentem Miasta Szczecin.

Posłuchaj
40:03 _PR2 (mp3) 2025_02_04-13-06-05.mp3 Marian Jurczyk - "szczególnie niebezpieczny" opozycjonista (Rzeczypospolite/Dwójka)

 

O Marianie Jurczyku w audycji opowiadał dr Michał Siedziako z Uniwersytetu Szczecińskiego, autor biografii politycznej opozycjonisty.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Data emisji: 4.02.2025

Godz. emisji: 13.05

dz  

Czytaj także

Marian Jurczyk odznaczony pośmiertnie przez prezydenta. "Ojczyzny uczył się na uniwersytecie serca"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 09:25
Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce prezydent Bronisław Komorowski nadał pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Marianowi Jurczykowi. Zasłużony działacz opozycji w czasach PRL-u, a po 1989 roku senator i prezydent Szczecina zmarł 30 grudnia w wieku 79 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marian Jurczyk, legenda "Solidarności". "Postać bardzo skomplikowana"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2025 22:00
- Marian Jurczyk był postacią przede wszystkim bardzo skomplikowaną, zróżnicowaną, z pięknymi, pozytywnymi kartami w życiorysie, ale też i mniej chlubnymi doświadczeniami - mówił w audycji "Pomówmy o tym" Michał Siedziako, autor książki pt. "Marian Jurczyk (1935–2014). Biografia polityczna szczecińskiej legendy »"Solidarności«".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak komunistyczne władze badały nastroje społeczne w PRL

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2025 14:00
Otwieranie korespondencji, podsłuchy, listy do Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, rozmowy z tajnymi współpracownikami - między innymi w ten sposób badano nastroje społeczne w Polsce Ludowej. Jaki użytek robiła z tej wiedzy władza? Kto zapoczątkował badania metodami quasi-socjologicznymi? Profesor Antoni Dudek zaprasza do nowego odcinka podcastu "Rzeczypospolite".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajniacy PRL – kim byli funkcjonariusze bezpieki?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 14:00
Kim byli funkcjonariusze SB i UB w PRL? Czy ich kariery wynikały z ideologicznego zaangażowania, czy z przymusu? Jakie mieli wykształcenie, skąd pochodzili i jak spędzali czas wolny? W nowym odcinku „Rzeczypospolitych Antoniego Dudka” gościem jest prof. Piotr Osęka, historyk i dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN.  
rozwiń zwiń