Prof. Radziszewska: łódzkie getto istniało najdłużej w okupowanej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 22:00
- Łódź stała się częścią III Rzeszy. Wpływało to na sytuację łódzkich Żydów i getta. W przypadku getta warszawskiego strona aryjska była stroną polską. Tutaj były władze okupacyjne niemieckie, ale też łódzcy Niemcy i Niemcy przyjeżdżający w ramach specjalnej akcji z krajów bałtyckich, z Bukowiny. Otoczenie było więc niemieckie - mówiła w radiowej Dwójce prof. Krystyna Radziszewska z Uniwersytetu Łódzkiego.
Stacja Radegast w Łodzi. W latach 1941-44 przywożono tu Żydów z Europy do getta w Litzmannstadt (nazwa nadana Łodzi przez okupantów), a także wywożono ich stąd do obozów zagłady
Stacja Radegast w Łodzi. W latach 1941-44 przywożono tu Żydów z Europy do getta w Litzmannstadt (nazwa nadana Łodzi przez okupantów), a także wywożono ich stąd do obozów zagładyFoto: Shutterstock/Janusz Baczynski

Wzorowa polsko-niemiecka współpraca

9 czerwca br. w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Polsko-Niemieckiej Nagrody Naukowej Copernicus. Jest ona przyznawana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i Deutsche Forschungsgemeinschaft (Niemiecką Fundację Badawczą), a jej celem jest promowanie osiągnięć, będących efektem ścisłej współpracy między naukowcami z Polski i Niemiec. 

Takim naukowym duetem od lat 90. ubiegłego wieku są prof. Krystyna Radziszewska z Uniwersytetu Łódzkiego i prof. Sascha Feuchert z Uniwersytetu w Gießen, nagrodzeni w tym roku za badania nad Holokaustem i wydawnictwa poświęcone łódzkiemu gettu.

Unikalne archiwa łódzkiego getta 

Getto w Łodzi było drugim po warszawskim największym obszarem izolacji ludności żydowskiej w okupowanej Polsce. Przeszło przez nie niemal 200 tys. osób. Było też najdłużej działającym – bo od wiosny 1940 roku do końca sierpnia 1944 roku.

W listopadzie 1941 roku na terenie getta został powołany zespół, którego zadaniem było gromadzenie dokumentów i tworzenie własnych opracowań na temat życia codziennego mieszkańców zamkniętej dzielnicy. W Archiwum powstały setki tysięcy dokumentów tworzących tzw. Kronikę Getta i Encyklopedię Getta.


Posłuchaj
29:42 Dwójka Skarbiec Nauki Polskiej 15.06.2022.mp3 Prof. Krystyna Radziszewska o unikalnych archiwach łódzkiego getta (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka) 

Prof. Krystyna Radziszewska opowiadała w audycji o niezwykle interesującej historii łódzkiego getta, a także o archiwalnych dokumentach z tego miejsca – jedynym takim unikalnym zbiorze, który przetrwał do naszych czasów w wyniku splotu korzystnych okoliczności.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Krystyna Radziszewska (germanistka i filozof z Uniwersytetu Łódzkiego)

Data emisji: 15.06.2022

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Ghetto Litzmannstadt - getto łódzkie. Funkcjonowało najdłużej w Europie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 05:50
30 kwietnia 1940 roku Niemcy całkowicie zamknęli łódzkie getto. Na obszarze 4 kilometrów kwadratowych zamknięto ponad 160 tys. ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łódź. Miasto tkanin, murali i designu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 16:10
Ulicę Piotrkowską w Łodzi zna każdy, nawet ten, kto tam nie mieszka. A gdzie jest Park Śledzia? Co ma wspólnego z Luwrem? I kim był mityczny "lodzermensch"?
rozwiń zwiń