Wiedeńscy mistrzowie kameralistyki na Festiwalu Otwarcia NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 17:20
W sobotę kolejne spotkanie z Wiedeńskimi Filharmonikami w Katowicach. Tym razem znakomici muzycy zaprezentują się jako kameraliści. Koncert będziemy oczywiście transmitować w Dwójce.
Audio
  • Architekt Tomasz Konior oprowadza Ewę Niewiadomską po nowej siedzibie NOSPR, część 1 (Wybieram Dwójkę)
  • Architekt Tomasz Konior oprowadza Ewę Niewiadomską po nowej siedzibie NOSPR, część 2 (Wybieram Dwójkę)
  • Architekt Tomasz Konior oprowadza Ewę Niewiadomską po nowej siedzibie NOSPR, część 3 (Poranek Dwójki)
  • Architekt Tomasz Konior oprowadza po nowej siedzibie NOSPR minister kultury Małgorzatę Omilanowską (Wybieram Dwójkę)
Wnętrze sali koncertowej w nowej siedzibie NOSPR
Wnętrze sali koncertowej w nowej siedzibie NOSPRFoto: Bartek Barczyk/NOSPR

Więcej o otwarciu nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia >>>

Jedną z nowych propozycji NOSPR stanowi cykl koncertów Recitale mistrzowskie. W ramach Festiwalu Otwarcia serię mistrzowskich wykonań zainaugurują wiedeńscy kameraliści – na „co dzień” aktywnie koncertujący soliści, odnoszący pedagogiczne sukcesy wykładowcy, ale nade wszystko – członkowie słynnej Filharmonii Wiedeńskiej (w przeprowadzonym sześć lat temu przez prestiżowe czasopismo muzyczne Gramophone rankingu najlepszych orkiestr symfonicznych świata, Wiener Philharmoniker znaleźli się w pierwszej trójce).

Reportaż Piotra Wojciechowskiego o "dostrajaniu się" NOSPR do nowej siedziby >>>

W repertuarze Wiedeńczyków znajdą się dzieła romantyka Franciszka Schuberta, ale również twórców raczej nieznanych szerokiemu gronu melomanów. Franz Anton Hoffmeister (1754-1812) jako autor utworów kameralnych cieszył się uznaniem osiemnastowiecznego środowiska kompozytorów – w tym Haydna i Mozarta, których był również wydawcą. Właśnie w tej roli został bardziej zapamiętany przez historię, zwłaszcza, gdy światowej klasy wydawnictwo muzyczno C.F. Peters stanowi kontynuację jednego z jego wydawniczych przedsięwzięć

Minister kultury Małgorzata Omilanowska o nowej siedzibie NOSPR: oszlifowana bryła antracytu w szkatule wspominającej Nikiszowiec >>>

Z kolei Stefan Bolesław Poradowski (1906-1967) był wieloletnim wykładowcą bydgoskiej i poznańskiej Akademii Muzycznej. Jako pedagog i twórca szeregu  podręczników z zakresu harmonii i kontrapunktu, wykształcił liczne grono cenionych w polskim środowisku artystycznym kompozytorów, wśród których znajdują się nazwiska takie jak  m.in. Andrzej Koszewski i Grażyna Pstrokońska-Nawratil.

Agnieszka Nowok

Na sobotnią transmisję z Katowic zapraszają do "Filharmonii Dwójki" Ewa Szczecińska i Klaudia Baranowska. W przerwie z Jurkiem Dybałem i innymi solistami porozmawia Piotr Wojciechowski.

Program:

Franz Anton Hoffmeister II Kwartet D-dur "Solowy" na kontrabas, skrzypce, altówkę i wiolonczelę

Stefan Bolesław Poradowski II Trio op. 30 na skrzypce, altówkę i kontrabas

Franz Schubert Oktet F-dur op. posth. 166 na klarnet, fagot, róg, kwartet smyczkowy i kontrabas D803

Wyk. Filharmonicy Wiedeńscy: Rainer Honeck, Erich Schagerl - skrzypce, Christian Frohn - altówka, Sebastian Bru - wiolonczela, Daniel Ottensamer - klarnet, Wolfgang Koblitz - fagot, Wolfgang Tomböck - róg, Jurek Dybał - kontrabas

4 października (sobota), godz. 19.30-22.30, wprowadzenie o 19.00
***
Wybitny krytyk architektury Joseph Rykwert ocenia nową siedzibę NOSPR >>>

W "Filharmonii Dwójki" transmitować będziemy także koncert 5 października, podczas którego dzieła Pawła Szymańskiego i Leszka Możdżera wykonają Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Camerata Silesia, perkusiści NOSPR oraz słynny jazowy pianista.

materiały promocyjne/mm/bch

Komentarze1
aby dodać komentarz
Jack1132014-10-04 19:40 Zgłoś
Witam, Chciałby spytać, DLACZEGO KONCERTY NIE SĄ TRANSMITOWANE W TVP? PO CO TVP KULTURA I DLA KOGO, JAK NIE MOŻEMY BRAĆ UDZIAŁU W TAKIEJ IMPREZIE? NIE MA NAWET TRANSMISJI W INTERNECIE? OBURZONY FAN MUZYKI.

Czytaj także

Witold Rowicki: pracę w Polskim Radiu zacząłem od wypisywania przepustek

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 08:00
- To dlatego, że dobrze znałem język rosyjski w mowie i w piśmie. To trwało niedługo, bo zostałem zabrany Katowic, w roli kierownika muzycznego tamtejszej rozgłośni - wspominał w archiwalnym nagraniu początek współpracy z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa siedziba NOSPR. Podróż do serca muzyki

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 17:00
- Projekty sal koncertowych tworzą z reguły "obcy" architekci. Natomiast Tomasz Konior, będąc znany na całym świecie, pozostaje człowiekiem "stąd". Nie rezygnując z własnego stylu, zakorzenił więc ten budynek w krajobrazie Śląska - mówił o architekcie siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia jej dyrektor artystyczny, Alexander Liebreich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Muzyka w nowej siedzibie NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 14:00
Kolejna atrakcja Festiwalu Otwarcia to koncert inauguracyjny Śląskich Dni Muzyki Współczesnej. W czwartek, 30 października znakomita orkiestra pod batutą swego II dyrygenta Michała Klauzy wykona dzieła Andrzej Dziadka, Oscara Pradosa Sillero oraz Johna Adamsa.
rozwiń zwiń