Paul O'Dette między melancholią a dowcipem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 12:30
– John Dowland wiele razy przeżywał okresy rozpaczy. To znajdowało odbicie w jego muzyce. Nie brak w niej jednak pierwiastka żartobliwego – mówił lutnista Paul O'Dette o kompozytorze, którego dzieła zagrał na festiwalu Actus Humanus.
Audio
  • Paul O'Dette między melancholią a dowcipem (Filharmonia Dwójki/Dwójka)
Paul ODette na scenie festiwalu Actus Humanus, Gdańsk, 6 grudnia 2016 r.
Paul O'Dette na scenie festiwalu Actus Humanus, Gdańsk, 6 grudnia 2016 r.Foto: mat. prom. festiwalu Actus Humanus

Arts-Florissants 510.jpg
Actus Humanus 2016 na antenie Dwójki

– Układając dzisiejszy program z Paulem Agnew, chcieliśmy aby odzwierciedlał on całość twórczości Dowlanda - od nierozerwalnie związanej z jego nazwiskiem głębokiej melancholijności po muzyczny dowcip – jak choćby w pieśni "Fine knacks for ladies", której podmiotem lirycznym jest kupiec handlujący szatami, zachęcający niewiasty do zapoznania się z jego towarem. To zupełnie inny Dowland niż ten powszechnie kojarzony – powiedział artysta.

Paul O'Dette tłumaczył, dlaczego muzyka Johna Dowlanda tak łatwo wpada w ucho, i opowiadał m.in. o tym, jak bardzo na karierze angielskiego kompozytora zaważyło niefortunne spotkanie z uchodźcami-katolikami przygotowującymi zamach na królową Elżbietę I (która zresztą sama świetnie grała na lutni). Zwrócił przy tym uwagę, że Dowland "był takim ówczesnym Jamesem Bondem".

***

Rozmawiała: Klaudia Baranowska 

Gość: Paul O'Dette (lutnista)

Data emisji: 6.12.2016

Godzina emisji: 20.45

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

Paul Agnew i Paul O'Dette podczas występu na scenie festiwalu Actus Humanus; fot. mat. prom. festiwalu Actus Humanus Paul Agnew i Paul O'Dette podczas występu na scenie festiwalu Actus Humanus; fot. mat. prom. festiwalu Actus Humanus

mc/mz

Czytaj także

Actus Humanus 2016 na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 15:38
Jak co roku przed Bożym Narodzeniem wspólnie z Actus Humanus zapraszamy na transmisje wszystkich festiwalowych koncertów i rozmowy z gwiazdami muzyki dawnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Actus Humanus. 900 lat muzyki w tydzień

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 10:00
– Po raz kolejny spotykamy się w Gdańsku, aby pobawić się trochę w muzycznych archeologów – mówił Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus.
rozwiń zwiń