X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Festiwal Łańcuch XVI. Alexander Liebreich: Lutosławski był poetą muzyki

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 17:02
- Jestem ogromnym fanem jego twórczości i uważam go za jednego z najważniejszych kompozytorów XX wieku. Każde z jego dzieł znajduje się moim zdaniem na najwyższym poziomie. Wszystkie są pełne brzmienia, ciekawe strukturalnie i niezwykle wyrafinowane - mówił w Dwójce dyrygent.
Audio
  • Dyrygent Alexander Liebreich o muzyce Witolda Lutosławskiego i koncercie w Studiu Lutosławskiego w ramach Festiwalu Łańcuch XVI (Filharmonia Dwójki)
Alexander Liebreich
Alexander Liebreich Foto: materiały pras./Sammy Hart

lutosławski_663x364.jpg
Witold Lutosławski - serwis specjalny Polskiego Radia

W sobotę (26.01) Alexander Liebreich poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia podczas koncertu w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w ramach Festiwalu Lutosławskiego - Łańcuch XVI. W programie nie mogło zabraknąć utworów polskiego kompozytora. Jednym z nich było Livre pour orchestre. - Francuskie słowo "livre" oznacza książkę, stąd w formie kompozycji pojawiają się rozdziały, mi jednak z książką kojarzy się poezja, a tę Lutosławski po mistrzowsku ujął w tym dziele. On jest po prostu poetą muzyki, którego słowa uderzają nas prosto w serce - podkreślał gość Dwójki.

W tym roku mija 25 lat od śmierci Witolda Lutosławskiego. Jak przekonywał Alexander Liebreich, jego muzyka wciąż postrzegana jest jako niezwykle nowoczesna, być może wciąż niełatwa w odbiorze. - Bywa tak, że gdy wybitny artysta umiera, okazuje się, że najistotniejszym elementem jego dorobku była jego osobowość, a niekoniecznie to, co po sobie pozostawił. W tym przypadku oczywiście tak nie jest. Lutosławski w każdej partyturze pozostawił cząstkę swojego geniuszu - tłumaczył.

W czasie sobotniego koncertu zabrzmiał jeszcze jeden utwór polskiego kompozytora - Trois poèmes d'Henri Michaux. Obok Alexander Liebreicha dyrygowała w nim także Anna Szostak. Jak układała się współpraca między nimi? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Moniki Zając

Gość: Alexander Liebreich (dyrygent)

Data emisji: 26.01.2019

Godzina emisji: 19.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki"

pg/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

International Classical Music Awards. "NOSPR zapracowała na to wyróżnienie"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 12:00
6 kwietnia odbyła się w Katowicach - transmitowana przez radiową Dwójkę - gala International Classical Music Awards. Zapraszamy do wysłuchania rozmów z trzema laureatami tego prestiżowego muzycznego wyróżnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alexander Liebreich w pożegnalnym sezonie skupi się na kobietach

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 15:22
- Mam silne przekonanie, że znajdujemy się u zarania nowej epoki w sposób szczególny odwołującej się do równowagi płci - o nowym programie NOSPR mówił w Dwójce jej dyrektor artystyczny.
rozwiń zwiń