Skrzypek Artiom Sziszkow: jestem wykonawcą i to, co czuję, jest dla mnie prawdą

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2024 23:00
- Nadal odkrywam nowe rzeczy w tej muzyce. Tak naprawdę po raz pierwszy w życiu zagrałem utwór Lutosławskiego kilka miesięcy temu, jesienią 2023 roku. Dowiedziałem się, że wszystko jest przemyślane. Nie ma przypadkowości, tu nawet przypadek jest zaplanowany - mówił w Dwójce skrzypek Artiom Sziszkow, solista koncertu inaugurującego Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XXI".
Skrzypek Artiom Sziszkow podczas koncertu inaugurującego Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch XXI
Skrzypek Artiom Sziszkow podczas koncertu inaugurującego Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XXI"Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio
  • Skrzypek Artiom Sziszkow i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy otworzyli Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XXI".
  • W przerwie Michał Dębski rozmawiał z solistą koncertu oraz z Marcinem Krajewskim, dyrektorem programowym tegorocznego festiwalu.

Artiom Sziszkow i specjalnie przygotowane utwory

Skrzypek przyznał, że po raz pierwszy wykonuje koncert Burkharda, a także "Łańcuch" Lutosławskiego. - Przygotowałem te utwory specjalnie na festiwal i nie mogę się doczekać, jestem bardzo podekscytowany i myślę, że będzie to dla mnie bardzo inspirujące. Mam nadzieję, że również dla publiczności - mówił Artiom Sziszkow.

U Lutosławskiego nawet przypadek jest zaplanowany

Opowiedział również, co odkrył podczas przygotowań. - Nadal odkrywam nowe rzeczy w tej muzyce. Tak naprawdę po raz pierwszy w życiu zagrałem utwór Lutosławskiego kilka miesięcy temu, jesienią 2023 roku, i kiedy zacząłem się go uczyć, a potem poznałem też Łańcuch II, to na początku towarzyszyło mi coś w rodzaju odrzucenia w stosunku do tej muzyki. Nie potrafiłem jej wyczuć od pierwszego spotkania, nie mogłem jej zrozumieć. Ale kiedy rozpocząłem naukę i wchodziłem głębiej, odkryłem wiele, wiele różnych rzeczy. Dowiedziałem się, że wszystko jest przemyślane. Nie ma przypadkowości, tu nawet przypadek jest zaplanowany - stwierdził.

Wykonawca, a nie teoretyk

Zdaniem skrzypka te dwa utwory do siebie pasują. - Ze względu na kontrast, a także dlatego, że oba zostały napisane w XX wieku. Nie potrafię wyjaśnić tego szczegółowo, ale po prostu czuję, że nawet jeśli się od siebie różnią, zastosowany w nich język jest bardzo różny, to wciąż coś je ze sobą silnie spaja. Jakby do siebie pasowały. Nie wiem dlaczego. Czasami po prostu mam takie przeczucie. Nie jestem, jakby to powiedzieć, teoretykiem. Jestem wykonawcą i to, co czuję, jest dla mnie prawdą - podkreślił rozmówca Michała Dębskiego.


Posłuchaj
07:27 2024_01_20 19_47_52_Dwojka_Filharmonia_Dwojki.mp3 Skrzypek Artiom Sziszkow: Jestem wykonawcą i to, co czuję, jest dla mnie prawdą (Filharmonia Dwójki)

 

***

O szczegółach programu koncertu, również w kontekście całego festiwalu mówił Marcin Krajewski, dyrektor programowy Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XXI".


12:20 2024_01_20 19_55_21_Dwojka_Filharmonia_Dwojki.mp3 O festiwalowych koncertach mówi Marcin Krajewski, dyrektor programowy Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XXI" (Filharmonia Dwójki)

 

Program:

Benjamin Britten A Time There Was. Suita na tematy ludowych pieśni angielskich na orkiestrę op. 90

Willy Burkhard II Koncert na skrzypce i orkiestrę op. 69 [prawykonanie polskie]

Luciano Berio Andante z Rendering na orkiestrę [wg szkiców do X Symfonii Franciszka Schuberta]

Witold Lutosławski Łańcuch II. Dialog na skrzypce i orkiestrę

Festiwal "Łańcuch XXII". Michał Klauza i Orkiestra Polskiego Radia Festiwal "Łańcuch XXII". Michał Klauza i Orkiestra Polskiego Radia

Wykonawcy: Artiom Sziszkow (skrzypce), Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza

(Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego)

Festiwal "Łańcuch XXII" Festiwal "Łańcuch XXII"

***

O festiwalu "Łańcuch XXI":

Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego ma zaszczyt zaprosić na koncerty Festiwalu "Łańcuch XXI", które odbędą się w dniach 20 stycznia – 4 lutego 2024 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Program Festiwalu nawiązuje do obchodów trzydziestej rocznicy śmierci kompozytora. Jego dziełom towarzyszyć będą rzadko wykonywane utwory wybitnych przedstawicieli muzycznego modernizmu, m.in. II Koncert skrzypcowy Willy’ego Burkharda, Passacaglia concertante Sándora Veressa, III Kwartet smyczkowy Ahmeda Sayguna, Kontakion Ingvara Lidholma oraz V Symfonia Zygmunta Mycielskiego. Zabrzmi sześć polskich prawykonań, w tym premiera nieznanej i niedokończonej Passacaglii Albana Berga. Na estradzie wystąpią renomowani soliści, zespoły kameralne i orkiestry: skrzypek Artiom Sziszkow, pianista Andrzej Karałow, oboista Maksymilian Lipień, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Chain Ensemble, Aukso – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, a także Meccore String Quartet. Na podium dyrygenckim — Bassem Akiki, Andrzej Bauer, Michał Klauza i Marek Moś.

Festiwal jest współorganizowany przez Program 2 Polskiego Radia. Partnerami wydarzenia są: Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

***

Rozmawiał: Michał Dębski

Goście: Artiom Sziszkow (skrzypek), Marcin Krajewski (dyrektor programowy Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XXI")

Data emisji: 20.01.2024

Godzina emisji: 19.50

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

mgc/mo/kor

Czytaj także

Jong-Jie Yin wygrał Konkurs im. Fitelberga. W Dwójce transmitowaliśmy Koncert Laureatów

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2023 18:55
25 listopada przenieśliśmy się do Filharmonii Śląskiej w Katowicach, gdzie miał miejsce Koncert Laureatów Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Rywalizację wygrał pochodzący z Chin Jong-Jie Yin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lawrence Foster: Enescu to skomplikowany kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 15:00
- Sposób pisania Enescu zmusza słuchacza do bycia bardzo uważnym, bo jego muzyka jest bardzo kontrapunktyczna. Nie ma także pulsu rytmicznego jak u jego bliskiego przyjaciela Bartóka, dlatego też Bartók jest dużo bardziej popularny - mówił w Dwójce Lawrence Foster. Maestro poprowadził w czwartkowy wieczór Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Jako solistka wystąpiła niemiecka skrzypaczka Carolin Widmann.
rozwiń zwiń