Alexander Liebreich: chcielibyśmy mieć taką salę jak w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 20:13
- Tęsknię za Katowicami. Pokochałem atmosferę tego miasta. Brak mi wielu przyjaciół. Nawiązałem szereg bardzo serdecznych i bliskich przyjaźni ze wspaniałymi ludźmi, których poznałem w orkiestrze - mówił w "Filharmonii Dwójki" dyrektor artystyczny NOSPR w latach 2012-2019.
Audio
  • Alexander Liebreich o Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia, różnicach i podobieństwach między NOSPR a orkiestrą czeskiego radia oraz o korzyściach płynących z kryzysu wywołanego epidemią (Filharmonia Dwójki)
Alexander Liebreich
Alexander Liebreich Foto: materiały pras./Sammy Hart

Orkiestra kontrabas 1200.jpg
Artyści Filharmonii Dwójki - posłuchaj rozmów

Alexander Liebreich z Katowic przeniósł się do Pragi, gdzie od zeszłego roku kieruje orkiestrą czeskiego radia. Między NOSPR a jego praskim odpowiednikiem dyrygent dostrzega istotne podobieństwo. - Są to orkiestry bardzo narodowe, co nie znaczy, że nacjonalistyczne. Mają swój charakterystyczny, narodowy koloryt, ze wszystkimi tego zaletami, ale i wadami. Korzyść to wspólny język, nie tyle ten polski czy czeski. Chodzi o kod, nie semantyczny, a kulturowy. Nawet w orkiestrze bawarskiej jest tylko trochę bawarczyków, nie za wielu. To naprawdę sprawia, że są różnice w pracy z tymi orkiestrami - podkreślał.

Gość Dwójki tłumaczył też, czym różni się podejście do muzyki symfoników z Polski i z Czech. - W Pradze odczuwam rodzaj czeskiej wyluzowanej mentalności. Z kolei polska mentalność jest wysoce akademicka. Większość muzyków to profesorowie. Bardzo ważna jest też w Polsce etykieta. Trzeba zachowywać oficjalne relacje, wszystko jest bardziej formalne, ale na przykład muzyka XX wieku i awangarda jest tutaj bardzo ważna. Muzyka XVII i XIX wieku to z kolei słabsza strona polskiej muzyki, a w Czechach jest na odwrót - wyliczał.

W audycji Alexander Liebreich mówił jeszcze m.in. o korzyściach, jakie dostrzega w kryzysie wywołanym epidemią koronawirusa.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Alexander Liebreich (dyrygent, były dyrektor artystyczny NOSPR)

Data emisji: 8.06.2020

Godzina emisji: 19.30

reklama

Czytaj także

Alexander Liebreich w pożegnalnym sezonie skupi się na kobietach

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 15:22
- Mam silne przekonanie, że znajdujemy się u zarania nowej epoki w sposób szczególny odwołującej się do równowagi płci - o nowym programie NOSPR mówił w Dwójce jej dyrektor artystyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Łańcuch XVI. Alexander Liebreich: Lutosławski był poetą muzyki

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 17:02
- Jestem ogromnym fanem jego twórczości i uważam go za jednego z najważniejszych kompozytorów XX wieku. Każde z jego dzieł znajduje się moim zdaniem na najwyższym poziomie. Wszystkie są pełne brzmienia, ciekawe strukturalnie i niezwykle wyrafinowane - mówił w Dwójce dyrygent.
rozwiń zwiń