I Symfonia c-moll Brahmsa - dyrygent Lionel Bringuier

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 13:25
W audycji przenieśliśmy się do siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, by wysłuchać koncertu, który prowadził Lionel Bringuier. Transmisja wideo odbyła się na stronie i Facebooku Dwójki oraz YouTube Polskiego Radia, w piątek (12.03) od godz. 19.30.
Lione Bringuie
Lione BringuieFoto: Simon Pauly

"Nie próbujcie sobie nawet wyobrażać, co czują muzycy, słysząc za plecami stąpanie takiego olbrzyma" – tak Brahms podsumował swój kompleks Beethovena, kiedy był już w pełni dojrzałym, cenionym przez krytykę kompozytorem. Sam długo nie miał odwagi skomponować "prawdziwej" symfonii. Powtarzał, że nie jest dzieckiem swojej epoki, że urodził się zbyt późno, że starcie z geniuszem Beethovena to dla niego nie igraszka, lecz sprawa życia i śmierci. Po prawykonaniu I Symfonii, którą Brahms nosił pod sercem przeszło dwadzieścia lat, Hans von Bülow ogłosił narodziny pogrobowca: z dawna wyczekiwanej "X Symfonii". Na uznanie nowatorstwa tego arcydzieła przyszło poczekać nam jeszcze dłużej niż na jego spóźnione narodziny.

[Dorota Kozińska/NOSPR]

***

Program:

Johannes Brahms I Symfonia c-moll

wyk. NOSPR, dyr. Lionel Bringuier 

(Transmisja z NOSPR)

Transmisja wideo odbyła się na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

***

Audycja: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 12.03.2021

Godzina emisji: 19.30

Zobacz więcej na temat: NOSPR koncert

reklama

Czytaj także

NOSPR ma 85 lat. "Górecki, Kilar, Penderecki uważali ją za swoją orkiestrę"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 18:20
"Skupione, pobladłe z emocji twarze muzyków i oczy wpatrzone w dyrygenta, wiedziały, że cała Polska słucha" - tak relacjonowano w  tygodniku "Antena" pierwszy koncert Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, który odbył się 2 października 1935 roku. 
rozwiń zwiń