NOSPR ma 85 lat. "Górecki, Kilar, Penderecki uważali ją za swoją orkiestrę"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 18:20
"Skupione, pobladłe z emocji twarze muzyków i oczy wpatrzone w dyrygenta, wiedziały, że cała Polska słucha" - tak relacjonowano w  tygodniku "Antena" pierwszy koncert Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, który odbył się 2 października 1935 roku. 
NOSPR
NOSPRFoto: Grzegorz Mart/NOSPR

Posłuchaj
138:47 2020_12_12_15_00_01_PR2_Dwie_do_setki_v1.mp3 85 lat Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (Dwie do setki/Dwójka)

 

Jazz 1200.jpg
Orkiestry Polskiego Radia: od tańca do… jazzu

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia obchodzi jubileusz 85-lecia swojej działalności. W swoim dorobku ma ponad 200 albumów nagranych dla największych światowych wytwórni, a do tego niezliczoną ilość archiwalnych nagrań dla Polskiego Radia.

Przez lata towarzyszyła słuchaczom w przełomowych chwilach, rocznicach, wzruszających pożegnaniach. W 1937 roku ówczesna Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zagrała w Katowicach z okazji otwarcia budynku rozgłośni katowickiej Polskiego Radia, w marcu 1945 roku zabrzmiał pierwszy powojenny koncert pod batutą Witolda Rowickiego, w 1958 roku miało miejsce prawykonanie "Muzyki żałobnej" Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Krenza, w ostatnim czasie muzycy NOSPR wielokrotnie oddawali hołd zmarłemu Krzysztofowi Pendereckiemu.

W latach 2000-2018 funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pełniła Joanna Wnuk-Nazarowa- Uważałam, że to jest najlepsza polska orkiestra, zawsze to mówiłam od czasu, kiedy byłam studentką i jeździłam na ulicę Plebiscytową posłuchać tej orkiestry - wspominała dyrygentka. -  Największym przeżyciem było, kiedy pojechaliśmy, żeby zobaczyć jak nasz rektor Penderecki po raz pierwszy w życiu dyryguje nie swój utwór, to był "Ognisty ptak" Strawińskiego. To były pierwsze koty za płoty Pendereckiego.

Zobacz także: 

Joanna Wnuk-Nazarowa była inicjatorką i pomysłodawczynią wielu projektów orkiestry, m.in. Maratonu twórczości Góreckiego. - To była pierwsza spektakularna rzecz, którą zrobiliśmy, orkiestra i zaprzyjaźnione zespoły: AUKSO, Akademia Muzyczna, Orkiestra Muzyki Nowej Szymona Bywalca i Camerata Silesia Ani Szostak, Chór Polskiego Radia i Kwartet Śląski - wymieniała ówczesna dyrektor. - Zagraliśmy wszystkie utwory wydane i sporo ineditów Góreckiego w ciągu jednego dnia, od 10 rano do północy. Na końcu on sam siedział przy fortepianie i akompaniował Wandzie Warskiej, która śpiewała jego pieśń. Od tej pory zespół orkiestry zaczął patrzeć na mnie trochę inaczej - przyznała.

Wśród spektakularnych i wielodniowych tras NOSPR znalazły się także: Pociąg do muzyki Kilara, Muzyczne Podróże Morskie, Dni Kilara, Noce Kilara, Festiwal Górecki-Penderecki w 75. rocznicę urodzin kompozytorów, a także biennale Festiwal Prawykonań - Polska Muzyka Najnowsza.

HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI zobacz serwis specjalny >>>>

Niekwestionowanym sukcesem szefowej NOSPR było doprowadzenie do wybudowania nowej siedziby orkiestry. Została ona otwarta w 2014 roku. - Były wielogodzinne rozmowy z radą orkiestry, w radiu się wielokrotnie rozmawiało na ten temat z kolejnymi prezesami. Pierwsza myśl była taka, żeby wybebeszyć wnętrze starej sali, tego centrum kultury i zrobić nową akustykę w środku - opowiadała Joanna Wnuk-Nazarowa. - Było wtedy posiedzenie rady programowej, której przewodniczącym był Krzysztof Penderecki, był Górecki na telefonie z nami i Kilar był obecny wspominała. - Penderecki huknął, że to jest ostatni moment, żeby budować nowa salę. Świetnie wiedział, co mówił.

KRZYSZTOF PENDERECKI zobacz serwis specjalny >>>>

W audycji różne okresy z 85-letniej działalności orkiestry wspominał także Antoni Wit, a dzisiejszą działalność omówiła dyrektor Ewa Bogusz-Moore.

Opowieściami podzielili się z nami także m.in. muzyk orkiestry - Wincenty Krawczyk czy reżyser dźwięku Beata Jankowska-Burzyńska.

Przypomnieliśmy wypowiedzi Witolda Rowickiego, Jacka Kaspszyka i wielu osób związanych lub współpracujących z NOSPR-em. 


Źródło: NOSPR official/Inny wymiar. Sezon 2020/2021 - kulisy sesji w ogrodzie Mistrza

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Beata Kwiatkowska i Andrzej Sułek 

Goście: Joanna Wnuk-Nazarowa (dyrektor w latach 2000-2018), Jerzy Maksymiuk (pierwszy dyrygent Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia), Beata Jankowska-Burzyńska (reżyser dźwięku), Krystian Zimerman (pianista), Antoni Wit (dyrektor w latach 1983–2000), Wincenty Krawczyk (altowiolista), Ewa Bogusz-Moore (dyrektor od 2018 roku)

Data emisji: 12.12.2020

Godzina emisji: 15.00Czytaj także

Michał Klauza: Orkiestra to relacja. Trzeba dużo pracować razem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 12:16
- Artyści, którzy na co dzień nie grają muzyki operowej wykonali ogromną pracę. My nie gramy oper. My to robimy na  jeden raz i ta jednorazowa praca została doceniona. W Polsce nie ma większej nagrody muzycznej niż Fryderyk - komentował w audycji "Cafe muza" fakt, że Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie oraz Chór Filharmonii Narodowej nagrodzono Fryderykiem w kategorii Muzyka Chóralna i Oratoryjna za album "Karol Szymanowski: Hagith".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Tworek: miałem szczęście do pedagogów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 14:51
- Zadziałanie na wyobraźnię i na piękno dźwięku, wyjście od jego urody do techniki. Nie odwrotnie - mówił o pedagogice swojego mistrza prof. Jana Hofmanna w audycji "Cafe Muza" maestro Maciej Tworek.
rozwiń zwiń