Magdalena Duś i Bartłomiej Duś: muzyka Marty Ptaszyńskiej rozwija naszą wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 21:30
- Mam fantastyczne wspomnienia z dzieciństwa związane z Martą Ptaszyńską. Jako dziecko uwielbiałam grać jej utwory, lubiłam wykonywać muzykę współczesną. Miałam poczucie, że jej kompozycje mnie w żaden sposób nie ograniczają, wręcz pozwalają mi rozwijać wyobraźnię na fortepianie. Po 30 latach zatacza się swoisty krąg - mówiła pianistka Magdalena Duś. - Muszę przyznać, że to dla nas zaszczyt i wyróżnienie. Tym wykonaniem śpiewamy kompozytorce nasze "sto lat" - dodał saksofonista Bartłomiej Duś.
Bartłomiej Duś i Magdalena Duś
Bartłomiej Duś i Magdalena DuśFoto: Agnieszka Nowok-Zych
  • W czwartkowej "Filharmonii Dwójki" słuchaliśmy transmisji z sali NOSPR w Katowicach.
  • Zagrał duet Bartłomiej Duś (saksofon) i Magdalena Duś (fortepian) oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, którą poprowadził Bas Wiegers. 
  • W przerwie transmisji wysłuchaliśmy wywiadu z solistami, który przeprowadziła Agnieszka Nowok-Zych. 

Wspólnie tworzyć i wykonywać muzykę - to fantastyczne uczucie

Bartłomiej Duś podkreślił, że jako soliści starają się rozwijać repertuar saksofonowo-fortepianowy w muzyce orkiestrowej. - Zagranie koncertu podwójnego z orkiestrą, w której widzi się tyle osób nam życzliwych. Wszyscy razem jesteśmy na scenie i możemy wspólnie tworzyć i wykonywać muzykę, to fantastyczne uczucie - podkreśliła Magdalena Duś. 

Koncert Marty Ptaszyńskiej w roku 80. urodzin kompozytorki

Kompozytorka Marta Ptaszyńska w tym roku obchodzi 80. urodziny. - Mam fantastyczne wspomnienia z dzieciństwa związane z Martą Ptaszyńską. Jako dziecko uwielbiałam grać jej utwory, lubiłam wykonywać muzykę współczesną. W jej kompozycjach miałam poczucie, że one mnie w żaden sposób nie ograniczają, wręcz pozwalają mi rozwijać wyobraźnię na fortepianie. Po 30 latach zatacza się swoisty krąg - mówiła pianistka. - Muszę przyznać, że to dla nas zaszczyt i wyróżnienie. Tym wykonaniem śpiewamy kompozytorce nasze "sto lat" - dodał saksofonista.


Posłuchaj
18:46 2023_11_30 20_36_15_Dwojka_Filharmonia_Dwojki.mp3 Magdalena Duś i Bartłomiej Duś: muzyka Marty Ptaszyńskiej rozwija naszą wyobraźnię (Filharmonia Dwójki)

 

Program:

Grażyna Bacewicz Serenada na orkiestrę, Richard Wagner Siegfried Idyll WWV 103, Marta Ptaszyńska "Wizje według Dantego" - Koncert podwójny na saksofony, fortepian i orkiestrę (prawykonanie); Richard Strauss Also sprach Zarathustra - poemat symfoniczny op. 30

wykonawcy: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Basa Wiegersa, soliści: Bartłomiej Duś - saksofon, Magdalena Duś - fortepian

***

Magdalena Duś to pianistka kameralistka. Od 2012 roku prowadzi klasę kameralistyki w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą ukończyła z wyróżnieniem i oceną celującą w klasie fortepianu prof. Hanny Kryjak.

W latach 2007-2021 otrzymała kilkadziesiąt nagród i wyróżnień dla pianisty-akompaniatora w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, w tym Nagrodę Indywidualną Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce. W roli pianistki kameralistki występowała na festiwalach m.in. Kolory Polski, Wszystkie Mazurki Świata, Plus pour la Culture w Luksemburgu, Summerwinds Munsterland w Niemczech, St. Petersburg International Festival, SaxFest w Wiedniu, Artenetra we Francji. Współpracowała z fundacjami Młoda Muzyka Śląska i Cultura Animi oraz ze stowarzyszeniami artystycznymi Uwagi wARTe i Zdolni Do Wszystkiego.

Bartłomiej Duś to polski saksofonista o międzynarodowej renomie. Prowadzi klasę saksofonu w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie kształcił się pod kierunkiem Bernarda Steuera i został wyróżniony medalem Primus Inter Pares. Jest również absolwentem Konserwatorium Paryskiego (CNSMDP) w klasie Claude’a Delangle’a i Konserwatorium w Wersalu w klasie Vincenta Davida. Bartłomiej Duś w 2019 roku uzyskał tytuł naukowy doktora sztuk muzycznych, a w 2021 roku otrzymał Fryderyka za album "Penderecki Concertos vol. 8".

Zasłynął jako laureat licznych konkursów o randze międzynarodowej. Otrzymał m.in. I nagrodę i Złoty Medal w Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2009), I lokatę w Konkursie Hülsta Woodwinds w Münster (2011), II miejsce w Konkursie Saksofonowym w Słowenii (2011), III lokatę i nagrodę publiczności w Konkursie Aeolus w Düsseldorfie (2012) oraz Grand Prix i Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Koncercie Roku 2012 w Poznaniu. Ponadto uzyskał stypendia ministra kultury, rządu francuskiego i programu Młoda Polska.

***

Rozmawiała: Agnieszka Nowok-Zych

Goście: Magdalena Duś (pianistka) i Bartłomiej Duś (saksofonista)

Data emisji: 30.11.2023

Godzina emisji: 20.35

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

mo/kul/kc

reklama

Czytaj także

Valeriy Sokolov: dziękuję za wszelką pomoc dla ukraińskich muzyków

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023 20:50
- Z mojej perspektywy to, co wydarzyło się i nadal trwa na Ukrainie, zmieniło wszystko. Nie wrócimy już do tego, co działo się w mojej ojczyźnie kilka lat temu. Ostatni rok to zniszczył, a tym samym odebrał mi cząstkę mojej tożsamości. Dla mnie to naprawdę wielki przywilej, że będąc częścią kultury Ukrainy, mogę być jednocześnie częścią zachodniej kultury muzycznej - mówił w Dwójce ukraiński skrzypek Valeriy Sokolov.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leonard Slatkin: muzyka to melodia, harmonia, rytm i brzmienie

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2023 10:00
- Miałem kiedyś nauczyciela, który twierdził, że muzyka zawiera w sobie trzy elementy: melodię, harmonię i rytm. XX wiek dodał do nich jednak jeszcze jeden, który oczywiście zawsze w muzyce istniał, ale wcześniej nie przykładano do niego tak wielkiej wagi. Mam na myśli brzmienie - mówił w Dwójce dyrygent Leonard Slatkin. 
rozwiń zwiń